Vo vyše štvrtine prípadov (26,5 %) lekári, ktorí obhliadajú zomretých, neurčili správnu príčinu smrti. Vyplýva to z revízií listov o obhliadke mŕtveho za roky 2011 až 2014, ktoré uskutočnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Najčastejšie sa obhliadajúci lekári mýlili pri diagnózach obehovej sústavy, úrazoch, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, nádoroch, duševných chorobách a Alzheimerovej chorobe.
Na nesúlad medzi vykazovanými a skutočnými príčinami smrti na Slovensku upozorňovali najmä kardiológovia. Namietali, že úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia, za ktoré je Slovensko dlhodobo kritizované, napríklad v najnovšom prieskume Euro Heart Index 2016, je v skutočnosti nižšia, ako uvádzajú štatistiky. Môžu za to podľa nich omyly pri vykazovaní príčin smrti.
"Slovensko trpí veľmi nízkou kvalitou stanovenia a vykazovania príčin smrti, väčšina úmrtí v domácom prostredí sa paušálne kvalifikuje ako infarkt myokardu, ak pacient nemal rakovinu," povedal v tejto súvislosti Robert Hatala, prednosta kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave. Podľa údajov NCZI mala byť úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia za rok 2014 pre tieto omyly nižšia až o vyše 9 %.
Zdroj: KREMPASKÝ, Ján: Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine prípadov; SME.sk, 8.12.2016