Nicola Brandt
Economics Department Working Paper No. 612, OECD, May 2008
Nemecký zdravotnícky systém sa vyznačoval v porovnaní s krajinami OECD nadpriemerne vysokými verejnými výdavkami do zdravotníctva, pričom jeho výsledky boli len priemerné, a preto bola potrebná reforma, ktorá však skončila na pol ceste. Podarilo sa však napríklad rozhýbať trh s generikami a dosiahli sa značné úspory vo výdavkoch na lieky. Pacienti sú motivovaní odpustením doplatku, ak si vyberú alternatívny liek, ktorý je o 30% lacnejší ako referenčná hodnota.
Elizabeth Docteur, Howard Oxley
OECD Health Working Papers No. 9, OECD, December 2003
Gerald Bloom:, DFID Health Systems Resource Centre, London, March 2004
Štúdia sa zaoberá kreovaním vhodného inštitucionálneho prostredia (v širokom zmysle slova) pri poskytovaní zdravotníckych služieb súkromným sektorom, ktoré je kľúčom pri poskytovaní kvalitných služieb občanom zo stredne bohatých a chudobných krajín a tranzitívnych ekonomík. V týchto krajinách, bez vytvorenia vhodného formálneho inštitucionálneho rámca, sa v pluralitnom systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti stierajú hranice medzi verejným a súkromným, čo má za následok náchylnosť k prospechárskemu správaniu sa poskytovateľov, k nižšej efektívnosti a kvalite služieb.
Stéphanie Guichard
Economics Department Working Papers No. 405, OECD, October 2004
Thomas C. Buchmueller, Agnes Couffinhal
OECD Health Working Papers No. 12, OECD, March 2004
Francúzsko má v OECD tretí najvyšší podiel súkromného poistenia pri financovaní zdravotníctva (vyšší má len USA a Holandsko). Na rozdiel od iných štátov, súkromné poistenie vo Francúzsku neslúži na preskočenie čakacích radov vznikajúcich vo verejnom zdravotníctve, ani na zabezpečenie prístupu k najlepším poskytovateľom. Namiesto toho sa zameriava na finančné krytie doplatkov za tovary a služby financované prevažne z verejných zdrojov, ale tiež na finančné krytie zubnej alebo očnej starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva SR, marec 2008
Medziročný nárast dlhu v rezorte zdravotníctva v roku 2007 bol 1 253 mil. Sk. Predstavuje to priemerný mesačný rast 104 mil. Sk. Celkový dlh bol 8 074 mil. Sk. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR majú stav dlhu – istiny (záväzky po lehote splatnosti) k 31.12.2007 kumulatívne vo výške 5,842 mld. Sk. Najvyšší podiel má dlh voči dodávateľom liekov - až 55,4 %.
Ministry of the Interior and Health Area of Denmark, www.sundhed.dk, September 2005
Až 81% všetkých lekárskych predpisov (viac ako 1 milión za mesiac) je v Dánsku elektronických, pričom viac ako 95% všetkých lekárov je zosieťovaných a používajú systém elektronických zdravotných záznamov o pacientoch.
Health Consumer Powerhouse, Frontier Centre for Public Policy, January 2008
Švédska mimovládna organizácia zverejňuje rebríček kvality zdravotníctva v 29 krajinách a Kanade. Slovensko sa umiestňuje na 24. mieste. Vo všeobecnosti krajiny s pluralitným systémom zdravotných poisťovní nezávislých od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dosiahli lepšie výsledky ako krajiny s jedným spoločne prepojeným organizačným systémom financovania a poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Gunnar Ågren
Swedish National Institute of Public Health, 2003
Eva Orosz, David Morgan
OECD Health Working Papers No. 16, OECD, August 2004
Štúdia má štatistický charakter. Popisuje a porovnáva zdravotné systémy a ich výdavky v 13 štátoch OECD.
Steven Simoens, Jeremy Hurst
OECD Health Working Papers No. 21, OECD, January 2006
Jeremy Hurst, Luigi Siciliani
OECD Health Working Papers No. 6, OECD, July 2003