D. Zachar, INEKO: Dedko aj vnuk v rovnakej očkovacej fáze

1.3.2021, Denník N
Očkovanie na slovenský spôsob – dedko aj vnuk v rovnakej očkovacej fáze

Ak chceme, aby sa na Slovensku čo najrýchlejšie znížil tlak na preťažené nemocnice, a aby klesli počty hospitalizovaných s COVID-19, počty ľudí s ťažkým priebehom tohto ochorenia a hlavne následných úmrtí, nemôžeme pri vakcinácii pokračovať na základe nedávno zmenenej vyhlášky (č. 10/2021 Z.z.) Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19.


Táto vyhláška nerešpektuje poznanie, že vek je najvýznamnejší rizikový faktor v súvislosti s úmrtnosťou, ťažkým priebehom ochorenia a hospitalizáciami. Dáta zo slovenských nemocníc, ktoré nedávno zverejnil Inštitút zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR, pritom ukazujú, že najviac hospitalizovaných pacientov v dôsledku ochorenia COVID-19 bolo doteraz z vekových skupín 70-80 rokov a 60-70 rokov. Šesťdesiatnici a potom sedemdesiatnici sú najpočetnejšími vekovými kategóriami, ktoré si vyžadujú pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a nasadenie umelej pľúcnej ventilácie. Najviac úmrtí pacientov patrilo do vekovej kohorty 70-80 rokov.

Napriek týmto tvrdým faktom spadla veková skupina 65-74-ročných podľa novej priorizácie účinnej od 12. februára zo štvrtej fázy očkovania až na ôsmu. Ak sa slovenská vyhláška nezmení, resp. ak sa nebude obchádzať, tak si napríklad 74-ročný onkologický pacient, vážny diabetik, človek s chronicky zlyhávajúcimi obličkami, srdcom či pľúcami bude musieť na svoju mRNA vakcínu počkať a 55-ročný človek po transplantácii orgánov alebo so závažnými poruchami zrážania krvi či imunity na svoju vektorovú vakcínu tiež, až kým nimi nebudú zaočkovaní všetci (aj mladí a zdraví) učitelia, vychovávatelia a osoby široko ponímanej „kritickej“ infraštruktúry.

Seniorov a zraniteľných chronicky chorých, ktorým ich vážne choroby významne zvyšujú riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, predbehli v aktuálnej stratégii očkovania učitelia, vojaci, policajti, energetici, telekomunikační operátori a neidentifikovateľná masa ostatnej „kritickej“ infraštruktúry zo všetkých rezortov (len za rezort hospodárstva to bude približne 6-tisíc ľudí), a to bez ohľadu na ich vek a zdravotný stav. Podľa najnovších správ už môžu byť v niektorých župných očkovacích centrách určených pre učiteľov vakcinovaní aj predavači, vodiči a revízori MHD, taxikári, vlakvedúci a sprievodcovia ako osoby „kritickej“ infraštruktúry.

Namiesto veku a rizikovosti chronických chorôb Slovensko dáva do popredia status a povolanie, ktoré slúžia ako kľúč k skoršej vakcíne (presne naopak ako vo Veľkej Británii). Z odborného hľadiska nepochopiteľné, z politického uhlu pohľadu bohužiaľ očakávané (dokonca aj v Nemecku politici prebili vedcov z rešpektovaného Inštitútu Roberta Kocha, keď napriek ich neodporúčaniu posunuli učiteľov vyššie v priorizácii vakcinácie). Naši odborníci by preto mali na pandemických komisiách, krízových štáboch a ďalších stretnutiach s Krajčím a Matovičom o to hlasnejšie kričať a zastať sa tých najohrozenejších. Lebo, ak odhliadneme od už očkovaných mladých učiteľov, na dvere „kritickej“ infraštruktúry okrem úspešných lobistov pracovníkov v obchode klopká už aj komora advokátov. A nimi to klopkanie neskončí.

Ako poznámku treba uviesť, že použitie vakcíny od farmaceutickej firmy AstraZeneca neobmedzila Európska lieková agentúra (EMA) horným vekovým limitom (všetkých dospelých ňou očkujú napríklad vo Veľkej Británii alebo Česku), niektoré krajiny zvolili kvôli menšej vzorke dát od starších účastníkov klinických štúdií opatrnejší prístup a stanovili hornú vekovú hranicu na 65 rokov (Nemecko, Francúzsko (uvažuje o zvýšení na 74 rokov), Rakúsko, Poľsko, Dánsko) alebo dokonca na 55 rokov (Taliansko, Slovensko). Autor článku však nemá poznatky o tom, že by EMA alebo zodpovední v niektorom z týchto štátov, teda okrem Slovenska, chceli „chrániť“ chronicky chorých pred touto vakcínou. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii naznačil, že dôvodom, prečo neočkujeme vakcínou od britsko-švédskeho výrobcu starších a chronicky chorých a uprednostníme napríklad predavačov z potravín, sú silnejšie vedľajšie účinky, ktoré sme pozorovali na Slovensku pri očkovaní učiteľov, a nechceme nimi ohroziť tých najzraniteľnejších. Evidence-based medicinevalue for money na slovenský spôsob - postupy založené na pocitoch, intuícii, improvizácii, a nie na robustných dátach a dôkazoch...

Aspoň jednu výhodu však predsa len môže mať tento slovenský prístup, keď už nezachraňuje životy tých najzraniteľnejších tak, ako by mohol: v jeden teplý deň sa 74-ročný dedko snáď dočká v rámci 8. fázy svojho očkovania, a keďže v rovnakej skupine slovenskej vakcinačnej „stratégie“ je aj jeho 20-ročný vnuk s miernou obezitou (180 cm, 98 kg, t.j. BMI>30), tak sa môžu do vakcinačného centra vydať spolu a predebatovať, či by nestálo za to nabudúce voliť zodpovednejšie.


Dušan Zachar
analytik INEKO

Písané 26.02.2021 pre Denník N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS