2009

Na dlh VšZP sa poskladáme všetci
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa blíži k bodu platobnej neschopnosti. Potrebuje od vlády ďalšie peniaze. Čo z toho vyplýva pre ľudí? Pozerajte diskusiu Ivana Štulajtera s analytikom INEKO Petrom Goliašom. (diskusia bola zverejnená na serveri SME.sk 9.9.2009)
Dátum: 09.09.2009
 
Záchranky by si mali vyberať priamo poisťovne
Prečo si záchranky vyberá ministerstvo zdravotníctva a nie priamo poisťovne, ktoré za ich služby platia? Prečo nenecháme poisťovne, aby vypísali tender a vybrali čo najlepšie ponuky? Predstavte si, že by ministerstvo vyberalo, v ktorom obchode si kúpite auto, alebo s ktorou cestovnou kanceláriou pôjdete na dovolenku. A ešte by vám aj nadiktovalo cenu, za ktorú to kúpite. Presne to sa deje so záchrankami.
Dátum: 09.09.2009
 
Súťaž nie je jediný liek
Zdravotníctvo sa vyznačuje niečím, čo spôsobuje, že trhové reformy nemusia byť vždy najlepším riešením. Je to nedostatok informácií o produkte, ktorý je často zložitý a pacient preto nevie posúdiť, aký z neho bude mať úžitok. Napríklad je oveľa ľahšie posúdiť cenu a kvalitu piva alebo hot-dogu, než cenu a kvalitu lekárov, nemocníc, poisťovní, liekov alebo zdravotných výkonov... Neinformovaný pacient sa nevie správne rozhodovať. Preto treba zverejňovať objektívne rebríčky poisťovní aj poskytovateľov a zrozumiteľné databázy liekov... Pri množstve bežných chorôb, jednoduchých výkonov, alebo pri rutinných, dlhodobo plánovaných zákrokoch, je možné informovanosť zlepšiť natoľko, že by trhovým reformám nemala stáť v ceste...
Dátum: 17.07.2009
 
Hra na bezplatné zdravotníctvo je asociálna
V debate o zdravotníctve (podobná analógia platí aj pre vysoké školstvo) nemá zmysel hovoriť o zavádzaní spoluúčasti. Spoluúčasť tu už dávno máme, a nie najmenšiu. Od vyspelého sveta sa však líšime v tom, že výšku aj štruktúru spoluúčasti neregulujeme (s výnimkou liekov a malej časti výkonov) a jej šírenie ponechávame na spontánny vývoj. A tiež v tom, že pacientov nechránime pred neúnosnými platbami v hotovosti. Dôsledok je asociálny, keďže spoluúčasť často zhoršuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti najmä sociálne slabším a chronicky chorým ľuďom.
Dátum: 16.06.2009
 
Komu pomôže zrušenie degresívnej marže?
Kto by teda na zrušení degresívnej marže zarobil? Jedine ten, kto dokáže „presvedčiť“ tú-ktorú nemocnicu alebo poisťovňu, aby lieky kupovala drahšie a platila načas. Taký „niekto“ by sa nenašiel, ak by pri predaji liekov rozhodovala efektívnosť a transparentná súťaž.
Dátum: 12.02.2009
 
 
 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS