Stav digitalizácie slovenského zdravotníctva

Jana Liptáková, The Slovak Spectator:
Ako hodnotite sucastny stav digitalizacie zdravotnictva na Slovensku? Ktore z doterajsich projektov pokladate za najuspesnejsie?

Dušan Zachar, INEKO:
Dobre nastavené elektronické zdravotníctvo nesie v sebe potenciál zvýšenia bezpečnosti pacienta, skvalitnenia a zefektívnenia liečby. Na Slovensku sa zatiaľ využíva len časť tohto potenciálu, keďže sa ešte nezaviedli všetky funkcionality a aj ich používanie medzi zdravotníkmi a pacientmi je zatiaľ limitované. Ale tak to bolo pri rozbehu aj v ostatných krajinách. Za najúspešnejšiu povazujem zatial funkcionalitu eRecept, ktorá sa celoplošne rozšírila a pacienti z nej ešte viac benefitujú počas koronakrízy, kedy je dobré dodržiavať sociálny dištanc.
   
Kde vidite dalsi priestor na digitalizaciu?

Vidím ju v dokončení zavádzania všetkých funkcionalít, v rozšírení používania zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj samotných pacientov, aby sa zrýchlil prenos informácií v zdravotníctve, odstránili sa zbytočné duplicity a zvýšila bezpečnosť poskytovanej starostlivosti.
   
Ake prekazky pokladate za najvyznamnejsie v procese dalsej digitalizacie slovenskeho zdravotnictva?

Personálne, keďže sa funkcie šéfa NCZI vzdal relatívne úspešný manažér, ktorý naštartoval do reálnej implementácie projekt eZdravia. No a potom sú to samozrejme procesné prekážky, nakoľko tento projekt je v rukách štátu, ktorý býva často veľmi neflexibilný, čo predlžuje a predražuje celé snaženie.
   
Aky vplyv mala ci ma korona kriza na vnimanie digitalneho zdravotnictva na Slovensku?
 
Znamenala snáď väčšie uvedomenie si spoločnosti, že elektronické služby v zdravotníctve sú cestou, ktorú treba sledovať. Že jej dokážu aj reálne pomôcť.


Odpovede písané 19.8.2020 pre mesačník The Slovak Spectator.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS