Inštitút INEKO privítal rozsudok Všeobecného súdu EÚ, keďže má vo veci podobný názor. Európsky súd konštatoval, že poskytovanie povinného zdravotného poistenia na Slovensku má navzdory svojim nesporným sociálnym, solidárnym a regulačným prvkom evidentný charakter ekonomickej činnosti a súťaživosti zdravotných poisťovní. Súd rozhodol, že v zmysle pravidiel EÚ pre štátnu pomoc majú byť zdravotné poisťovne vnímané ako podniky, a preto musí Európska komisia (EK) posúdiť, či navyšovania základného imania, splácanie dlhov či ostatné dotácie zo strany štátu pre štátnu Spoločnú zdravotnú poisťovňu a VšZP v období rokov 2003-2010 nebolo nepovolenou štátnou pomocou. V kontexte tohto rozsudku by mal minister zdravotníctva s už avizovaným navyšovaním základného imania VšZP počkať aspoň do rozhodnutia EK, keďže sa nedá vylúčiť, že selektívne dotovanie VšZP zo strany štátu môže byť posúdené ako nepovolená štátna pomoc.
Podľa nášho názoru nie je momentálne štátna pomoc VšZP nevyhnutná. Štátna poisťovňa je podľa jej slov a slov ministra likvidná, spláca svoje záväzky načas, navyše sa aj pre tento rok očakáva výrazný, dokonca ešte vyšší rast ekonomiky, a teda aj odvodov, čo by v kombinácii s pokračovaním ozdravných opatrení umožnilo poisťovni dostať sa postupne z vlastných problémov vlastnými silami.
Podľa nás by bolo prínosom, keby ozdravný plán pokračoval aj v nasledujúcich rokoch. Predstavoval by totižto akýsi obranný štít manažmentu VšZP pred politikmi a tlakmi na neudržateľné zvyšovanie výdavkov poisťovne, ktorá ešte nie je úplne vyliečená.
Nutnosť ozdravovania poisťovne je daňou za zlé hospodárenie v
minulosti a malo by byť zároveň mementom do budúcnosti. Ak by
teraz štát poisťovni pomohol, tak by to jednak pokrivovalo
konkurenčné prostredie a férovú súťaž medzi poisťovňami a jednak
by to vytváralo živnú pôdu pre zadlžovanie poisťovne do
budúcnosti, lebo by sa touto štátnou pomocou “oklamal”, resp.
obišiel proces prirodzeného ozdravovania poisťovne cez nutné
úsporné opatrenia a negatívne dôsledky šafárenia z minulosti by už
neboli tak na očiach. Boli by rýchlo zabudnuté. To by pre
politikov znamenalo nízke politické náklady, vznik morálneho
hazardu a riziko pre hospodárenie VšZP do budúcnosti, kedy by sa v
prípade problémov znovu očakávala pomoc zo strany štátu.
Dušan Zachar, analytik INEKO
Komentár bol zverejnený 15.2.2018 v Zdravotníckych novinách.