Zuzana Matuščáková, Hospodárske noviny:
Dnes by som sa na vás chcela obrátiť s otázkou týkajúcou sa najdrahšej liečby v jednotlivých poisťovniach za rok 2016. Za najdrahšieho pacienta dala VšZP 918-tisíc eur, Union takmer 613-tisíc a Dôvera cca pol milióna.
Je podľa vás prekvapujúce, že to bola VšZP, ktorá dala najviac, alebo to môžme pripísať na vrub toho, že ma najdrahší poistný kmeň? Myslíte si, že ľudia trpiaci nákladnými ochoreniami uprednostňujú VšZP (niektorí odborníci, napr. p. Visolajský tvrdia, že štátna poisťovňa prepláca najviac a až keď má človek zdravotné problémy, uvedomí si to). Aký je váš názor?
Dušan Zachar, INEKO:
Ktorá poisťovňa má vo svojom kmeni najnákladnejšieho pacienta môže byť náhoda, avšak platí, že v priemere má najnákladnejší poistný kmeň VšZP. To ale zároveň tiež znamená, že v rámci prerozdeľovacieho mechanizmu odvodov dostáva každoročne od zvyšných poisťovní milióny eur ako "kompenzáciu" tejto skutočnosti. Netrúfal by som si povedať, že VšZP prepláca najviac. Je však faktom, že VšZP má starší, a tým pádom aj finančne nákladnejší poistný kmeň ako zostávajúce poisťovne. Na to, že ju vyhľadávajú starší a nákladnejší poistenci môže byť viac dôvodov - od väčšieho konzervativizmu starších (nechuť meniť poisťovňu, v ktorej je človek od začiatku) až po vieru, že VšZP nebude na pacientovi šetriť, čo často deklarujú niektorí lekári, ktorým títo poistenci dôverujú. Len pre informáciu, poisťovňa, ktorá je v strate, však šetriť musí. Je otázne, či to pacient nepocíti. Je tiež faktom, že z dlhodobého hľadiska VšZP poistencov postupne stráca.
Z vyjadrenia bolo citované 7.11.2017 v článku Hospodárskych novín.