Ivan Tománek, SITA:
Mohli by ste sa prosím vyjadriť ako zdravotnícky odborník ku Koncepcii oddlženia zdravotníckych zariadení, ktorú v stredu schválila vláda?
Urobilo podľa Vás ministerstvo dobre, že prístupilo k oddlženiu zdravotníckych zariadení? Ako vnímate, že koncepciu vláda schválila aj napriek výhradám Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED)?
Dušan Zachar, INEKO:
Každé oddlžovanie, ktoré sa pravidelne opakuje, predstavuje riziko morálneho hazardu. Oceňujem však, že nepôjde o bezpodmienečné oddlženie. Ministerstvo nastavilo pár sankčných mechanizmov, ktoré môžu v určitej miere motivovať niektoré zdravotnícke zariadenia, aby po oddlžení hospodárili lepšie. Obávam sa však, že pre niektoré veľké štátne nemocnice to nebude dostatočná výstraha a budú aj naďalej vytvárať nové dlhy. Chýbajú totižto také systémové opatrenia a reformy v zdravotníctve, ktoré by toto riziko účinnejšie obmedzovali.
Čo sa týka diskontu pohľadávok veriteľov, chápem obe strany sporu – štát sa musí snažiť narábať so svojimi prostriedkami a štátnou pomocou čo najhospodárnejšie (tak to bolo aj pri oddlžovaní za Zajaca), ale na druhej strane chápem aj frustráciu tých veriteľov, ktorí si k dodávanej službe či tovaru neprihodili žiadnu rizikovú prirážku za pravdepodobné oneskorené platby štátnych nemocníc, a preto sa teraz cítia ukrivdení. Tí sa budú musieť rozhodnúť, či sa uspokoja radšej s vrabcom v hrsti, alebo si počkajú ktovie ako dlho na holuba na streche.
Písané 14.9.2017 pre tlačovú agentúru SITA.