O vyvodzovaní zodpovednosti pri zdravotníckych kauzách

Veronika Cosculluela, Aktuálne.sk:
Chcem sa opýtať, či očakávate, že niekto z káuz CT (BB, Piešťany, Žilina), alebo z ľudí, ktorí sú zodpovední za predražené a protizákonné obstarávania podľa NKÚ, budú potrestaní? Prečo sa podľa vás tak nestalo doteraz? Je dokazovanie v takýchto prípadoch zložité?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak išlo o protizákonnú činnosť, určite by mali byť aktéri potrestaní. Najskôr to však musí byť preukázané orgánmi na to určenými. Aj bez toho sa však môže na tieto kauzy spoločnosť pozerať, či išlo o dostatočne etické konanie alebo nie. Aj z toho sa dá vyvodzovať zodpovednosť. Pre zdravý vývin spoločnosti je určite najvyšší čas na to, aby sa už konečne vyslali signály, že nezodpovedne hospodáriť sa bude oplácať stále menej a menej, a že za takéto konanie bude prichádzať stále častejšie a častejšie adekvátny trest.

V súčasnosti bránia úspešnému vyšetreniu káuz často mnohé prepojenia a konflikty záujmov zainteresovaných a relatívny nedostatok odvážnych a čestných kontrolórov, vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov.

Ktoré sú podľa vás prvé opatrenia, ktoré by mali začať platiť, aby sa každý deň neobjavovala nová kauza v zdravotníctve?

Zvyšovať transparentnosť, a tým aj informovanosť verejnosti.

Prečo je zdravotníctvo také príťažlivé pre firmy? Čo podľa vás majú z drahých nákupov politici, zodpovední riaditelia nemocníc…výhody alebo provízie…?

Lebo zdravotníctvo je jeden z najväčších rezortov, točia sa v ňom každoročne miliardy eur, neplatia v ňom dostatočne pravidlá, resp. nie sú vôbec k dispozícii, existuje v ňom nezanedbateľne rozsiahla šedá zóna, panuje v ňom veľká asymetria informácií, nedostatočná konkurencia, veľký vplyv štátu a politikov, a to všetko umožňuje, aby si zainteresovaní vyberali z koláča neúmerne veľké sústa – v ekonómii sa to nazýva renta.


Z odpovedí bolo citované 14.10.2016 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS