O zatvorení liečebne v Novej Polianke

Peter Kováč, SME:
Chcel by som Vas poprosit o vyjadrenie k vacsej teme, ktoru spracuvavam o tom, ze ministerstvo obrany pred letom vydalo pokyna na zatvorenie Vysokospecializovaneho ustavu plucnych chorob v Novej Polianke. Zariadenie dnes chatra bez toho, aby stat vedel, ako s nim dalej nalozi (aktualne vyjadrenie hovori, ze prebiehaju analyzy, ale o licenciu na prevadzku takehoto ustavu sa poziada opatovne).

Cim sa da vysvetlovat nahly koniec takehoto ustavu? Podla vyrocnych sprav obsadenost prudko klesla v ostatnych rokoch (vlani na cca 30% v priemere)… (ide mi o to, do akej miery si jednotlive zariadenia dokazu ovplyvnit taketo udaje a do akej su zavisle napr. od poistovni)

Dušan Zachar, INEKO:
Neviem presne, o aké záujmy išlo v prípade tohto ústavu, ale za nízku obsadenosť postelí si môže primárne najmä poskytovateľ, niekedy externé faktory (napr. zrušenie povinnej vojenskej služby). Samozrejme, sekundárne ovplyvňujú obsadenosť postelí aj zdravotné poisťovne, ktoré zazmluvňujú liečebne. Často však zazmluvneným objemom a cenami reagujú na úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti a dopyt po zdravotníckych službách týchto zariadení. A problém potom nastáva, keď tieto ukazovatele klesajú.

Zamerom manazmentu, pre ktory ustav skoncil, bolo“skomercnit” ustav, teda transformovat ho na kupele s hotelom. Je toto model, ktory by podla Vas mohol pomoct liecebniam s financnymi problemami?

Kúpele s hotelom, kde hrajú nezanedbateľnú rolu priame platby od kúpeľných hostí, je už iný “produkt” ako špecializovaný liečebný ústav, kde za liečbu pacientov platí prevažne zdravotná poisťovňa, preto sa to ťažko porovnáva. Transformácia na kúpele s hotelom nie je záchranou špecializovaného liečebného ústavu, ale vybudovaním nového konceptu. Nemusí to byť ale hneď nelegitímne.

Agendu rozvoja kupelnictva ohlasila SNS a presadila ju aj do programu sucasnej vlady. Ako vnimate zamer zaviest danove zvyhodnenia ci dalsie stimuly pre slovenske kupele?

Vnímam to ako marketingovú a lobistickú PR-akciu SNS, ktorá prinesie Slovensku viac škôd ako osohu. Ďalej sa pokrivuje daňový systém, stáva sa menej prehľadným a spravodlivým, zvýhodňuje sa nejaké odvetvie, diskriminujú iní konkurenti na trhu – zvyšuje sa neefektívnosť. A túto neefektívnosť nakoniec zaplatia platcovia daní a odvodov na Slovensku.


Rozhovor bol uverejnený 17.10.2016 v denníku SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS