O regulačnej funkcii poplatkov v zdravotníctve

Kristína Böhmer, Hospodárske noviny:
Pracovná skupina zvažuje aj návrat poplatkov pri vstupe do ambulancie, namiesto dvadsaťkorunáčky by to bolo jedno euro. V roku 2003, keď sa zaviedla Zajacova dvadsaťkorunáčka, klesol počet návštev u lekára. Myslíte si, že by teda jednoeurový poplatok mohol aj v súčasnosti odbúrať zbytočné návštevy lekára? Že by si ľudia rozmysleli, či tam naozaj idú, a tým pádom by lekár mal viac času venovať sa pacientom, ktorí pomoc naozaj potrebujú?

Uvažuje sa aj o zvýšení poplatkov za lekársku službu prvej pomoci. Ako sa menil tento poplatok za Rudolfa Zajaca? Zvykli pred zavedením poplatku ľudia chodiť na pohotovosť s banalitami, ktoré mohli riešiť aj u všeobecného lekára, ale nechcelo sa im tam ísť cez deň, keď bolo treba odbehnúť z práce?

Dušan Zachar, INEKO:
Áno, tieto poplatky majú okrem iných funkcií aj relatívne nezanedbateľný regulačný charakter, ktorý by mohol odstrihnúť tie najvypuklejšie zbytočné návštevy u lekára, resp. obchádzanie štandardnej návštevy lekára cez deň návštevou urgentných príjmov a pohotovostí v noci, kedy sa nemusí dlho čakať. Aby poplatky neodradili pacientov s nižšími príjmami a aby si mohli návštevu lekára pri zdravotných problémoch dovoliť, treba pri zavádzaní poplatkov myslieť na stanovenie ochranného stropu pre sociálne odkázaných.


Z vyjadrenia bolo citované 27.9.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS