O spoluúčasti a pripoistení v slovenskom zdravotníctve

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem do najblizsieho cisla TRENDU temu: Reforma zdravotneho poistenia - pripoistenie ano alebo nie? Kedze uz padli vyjadrenia ministra zdravotnictva a je aj v programovom vyhlaseni vlada zmienka, ze je ambiciou zaviest pripoistenie, chcela by som v clanku rozobrat, ake modely ZP su vo svete a ako by to mohlo vyzerat na Slovensku. V tejto suvislosti chcem poprosit o Vas komentar k nasledujucim otazkam:
 
Je podla Vas potrebne na Slovensku zaviest pripoistenie, alebo by malo byt vsetko hradene z verejneho zdravotneho poistenia? Ake argumenty hovoria za aj proti?

Dušan Zachar, INEKO:
Relatívne rýchle starnutie obyvateľstva, a tým ešte väčšie roztváranie nožníc medzi príjmami a výdavkami zdravotníctva si bude vyžadovať prijímanie opatrení na zabezpečenie finančnej udržateľnosti systému verejného zdravotníctva, v prvej etape aspoň na dosiahnutie určitej stabilizácie. Podľa našich analýz na to nebude stačiť len zvýšiť efektívnosť využívania disponibilných zdrojov v zdravotníctve. Zavedenie regulovanej spoluúčasti pacientov na hradení výdavkov za ambulantnú i nemocničnú starostlivosť má podľa nás najlepšie predpoklady zaistiť dlhodobú udržateľnosť slovenského zdravotného systému, a to bez enormného zvýšenia daňovej záťaže alebo dramaticky negatívneho vplyvu na iné výdavky štátu, napríklad starobné dôchodky. Okrem dodatočných zdrojov pre zdravotníctvo má spoluúčasť potenciál eliminovať zbytočné výkony, obmedziť nadbytočnú preskripciu liečiv a tiež zvýšiť ochotu ľudí obmedziť rizikové faktory životného štýlu, nakoľko k hrozbe zdravotných ťažkostí by pribudla aj hrozba finančnej záťaže. A na toto riziko by sa dalo potom aj pripoistiť.

Vo svete existuje niekolko modelov pripoistenia. Ktory by bol podla Vas vhody pre Slovensko a preco? Pripadne, ake miestne specifika bude nutne vziat do uvahy?

Podľa nás by bolo prínosné, keby mohli zdravotné poisťovne súťažiť aj výškou sadzby poistného, aby sa súťaž, ktorá je teraz obmedzená a prebieha len na strane nákupu zdravotnej starostlivosti, rozšírila aj na stranu výberu poistného. Z intenzívnejšej súťaže na trhu by profitoval poistenec – adresnejšími a kvalitnejšími službami poisťovní pri dobrých cenách. Nám najbližší systém, ktorý takto funguje, sa dá nájsť v Holandsku.

Ako mozno nastavit model pripoistenia tak, aby neboli socialne slabsie skupiny obyvatelstva ohrozene nedostupnostou ZS?

Tak, že štát definuje sociálne odkázané skupiny obyvateľstva, pričom niektorým z nich bude poistky preplácať a niektorým na ne prispievať.

Je realne, ze tato vlada zavedie novy model zdravotneho poistenia? Da sa to stihnut do konca funkcneho obdobia? A to, ze je to v programovom vyhlaseni vlady dava garanciu, ze na to naozaj bude politicka vola?

Myslím si, že z Programového vyhlásenia vlády (PVV) SR sa dá len veľmi obrysovo dedukovať, čo si MZ SR predstavuje pod vytvorením „systému viaczdrojového financovania". Pravdepodobne myslí nový minister na systém dobrovoľného pripoistenia či hradenia si nákladov za nadštandardné výkony, služby, príp. kvalitnejší zdravotnícky materiál. Tento systém tu však máme legislatívne vytvorený už aj dnes, avšak nedokonalo a súčasne príliš široko vymedzený "základný balík" hradený z povinného verejného zdravotného poistenia nevytvára dostatočné motivácie pre poskytovanie týchto nadštandardných služieb a balíkov pripoistenia. Pacient tu stále nemá jasnú predstavu, na čo všetko, dokedy a kde má nárok, pričom ani po prečítaní PVV nie je o moc múdrejší v tom, na čo bude mať asi tak zákonný nárok z verejného zdravotného poistenia a či sa jeho definovania dočká.
Skôr si myslím, že môže prísť k určitým parciálnym zmenám v základnom balíku hradenom z verejného zdravotného poistenia (vypadnúť môžu z neho napríklad určité drahé zdravotnícke materiály či postupy liečby, ktoré sa dajú nahradiť v štandarde lacnejšími variantami), avšak k nejakej väčšej revolúcii v tejto oblasti za súčasnej vlády asi nepríde.



Z odpovedí bolo citované 11.8.2016 v článku týždenníka TREND č.32.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS