O optimalizovaní siete pohotovostí

Veronika Folentová, Denník N:
MZ SR zvazuje zmeny v pohotovostiach, niektore by mali skratit ordinacne hodiny. Este nie je jasne, kedy a ktore. MZ SR chce pripravit siet, ktora by bola nepretrzite a ine by boli kratsie. Chcela som sa Vas opytat, ako to hodnotite? Podobnu zmenu, pohotovosti do 22. hodiny, chcel presadit aj minister Ivan Uhliarik, ale nevyslo mu to. Myslite, ze Drucker to presadi? Dokedy by mali byt otvorene podla vas pohotovosti? Mali by byt rozdelene - niektore dlhsie ine kratsie? Ma to zmysel skracovat ordinacne hodiny pohotovosti? Casto sa proti tomu postavia pacienti, preco? Ake mozu byt pozitiva a negativa skracovania ordinacnych hodin?

Dušan Zachar, INEKO:
Problém LSPP spočíva vo viacerých veciach: štátom regulované platby, nízke platby lekárom slúžiacim na pohotovosti, zákonná povinnosť pre ambulantných lekárov zúčastňovať sa LSPP, nerovný právny vzťah - súkromník - lekár  vs. súkromný poskytovateľ LSPP, otázna motivácia a kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci LSPP, nedostatočné prístrojové vybavenie amnulancií, slabšia návštevnosť v neskorých nočných hodinách. Toto všetko má vplyv na to, že župy majú často problémy nájsť lekárov a poskytovateľov LSPP v regiónoch.

Riešením by mohlo byť prehodnotenie a stanovenie minimálnej sieťe LSPP, ktorá bude okrem spádovosti brať ohľad aj na časovú dostupnosť pre pacienta, netrvať na poskytovaní non-stop LSPP počas celej noci, zároveň ale sieť LSPP skoordinovať s bodmi záchraniek a urgentnými príjmami nemocníc, aby mali pacienti dostupnú nepretržitú zdravotnú starostlivosť, odstrániť štátnu cenovú reguláciu a preniesť zodpovednosť za naplnenie minimálnej siete zo žúp na zdravotné poisťovne, ktoré by si dohadovali zmluvy a cenové podmienky buď s poskytovateľmi LSPP alebo aj priamo s lekármi, ktorým by to mohlo viac vyhovovať, keďže by mohli dostať vyššiu úhradu od poisťovní.


Z vyjadrenia bolo citované 29.7.2016 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS