O tendri prístrojov pre košickú záchranku

Ján Krempaský, SME:
Ako sa percentuálne pohybuje marža pri zdravotníckej technike? Pýtam sa to v súvislosti s medializovaným tendrom na ventilátory a defibrilátory pre košickú záchranku, kde ministerstvo vypočítalo, že predraženie (navýšenie ceny) je na úrovni 30 percent, čo je vraj v poriadku, lebo taká je vraj bežná marža. Príde mi to strašne veľa, len to neviem verifikovať. Zaujímalo by ma, čo si o tom myslíte vy a ak by ste vedeli aká je bežná marža pri takejto technike (aspoň jej interval alebo rádovo) veľmi by mi to pomohlo.

Dušan Zachar, INEKO:
Ak by bol tender skutočnou súťažou, kde by si konkurovali viacerí uchádzači, a nielen jeden, tak by pravdepodobne aj marža bola nižšia ako 30%. Čím väčšia konkurencia, tým nižšia marža, a teda aj cena. Treba sa pýtať obstarávateľa, či náhodou nešpecifikoval obstarávaný produkt príliš úzko, teda tak, že špecifické podmienky vedel splniť len jeden alebo len úzky okruh dodávateľov. Treba sa tiež ministerstva pýtať, na základe čoho usudzuje, že uvedená 30%-ná marža je v poriadku, a či je výsledný nákup záchranky výhodný aj pri posúdení hodnoty za peniaze.

Ináč treba povedať, že ak štát reguluje obchodné marže v zdravotníctve (napr. pri liekoch alebo zdravotníckych pomôckach), tak ich výška v priemere nepresahuje 20%.


Z odpovede bolo citované 25.6.2016 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS