O poplatkoch u lekára

Kristína Grebáčová, Hospodárske noviny:
Sedim na tlacovke zdruzenia Slovensky pacient. Podla ich prieskumu ludia vedia, ze platit u lekara v mnohych pripadoch nemaju, lebo zakon pred rokom zrusili, ale aj tak platia, a stazuju sa na VUC, ale anonymne, lebo sa boja, ze ich uz lekar neosetri. Co si myslite o tom, ze lekari vyberaju poplatky, aj ked je zakon zruseny? Je tam nejaka diera v zakone? Mali by sme poplatky podla vas opat zaviest, napriklad za prednostne osetrenie na objednany cas? V akom rozsahu?

Dušan Zachar, INEKO:
Aktualne platny zakon nezakazal vsetky poplatky. Lekar moze v sulade so zakonom, a ak to ma vypisane na cenniku, ktory je zverejneny, vyberat od pacientov poplatky. Nemoze ich vsak uz vyberat za tzv. prednostne vysetrenia, co sa vsak v realite obchadza cez inak znejuce poplatky. Ak dostane VUC podnet na nezakonnost takehoto poplatku, musi sa nim zaoberat a rozhodnut, ci je v sulade so zakonom alebo nie. Je pravdou, ze ostatna novela nepriniesla do poplatkov vacsi poriadok, ako si zaumienovala, ale naopak, prehlbil sa chaos v poplatkoch, nejasnosti za co mozu, resp. nemozu lekari vyberat poplatky, a tym sa aj zvacsil priestor pre neformalne platby.

Preto bude nevyhnutne znovu otvorit prislusny zakon a presne stanovit, za ake sluzby ci vykony sa mozu vyberat poplatky. A ano, poplatok za prednostne vysetrenie by mal byt povoleny, nakolko umoznoval efektivnejsim sposobom cerpat zdravotnu starostlivost. Totizto hodnota cakania je pre kazdeho rozdielna. Samozrejme, nemalo by sa stavat, ze pacienti bez prednostneho vysetrenia by boli odsuvani na druhu kolaj. Na to je treba zabezpecit a aj vymahat regulacne pravidla pre tento typ poplatku.


Z vyjadrenia bolo citované 1.6.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS