O rebríčkoch nemocníc

Veronika Sokolová, Hospodárske noviny:
V Hospodarskych novinach pripravujeme prilohu o zdravotnictve, kde by sme chceli cerpat informacie aj z vasich rebrickov nemocnic za rok 2015. Chcela by som sa k tejto teme opytat 4 otazky. Na stranke, kde uverejnujete rebricky nemocnic sa pise: “Hodnotenie nemocnic – ide o jednu z najvýznamnejších reforiem, ktorá môže za relatívne málo peňazí výrazne zlepšiť kvalitu života na Slovensku,”

Ake kroky by v tomto smere mala podla vas nova vlada a minister zdravotnictva urobit? Ako by mala vyzerat spomenuta reforma a ako velmi by tato zmena zatazila statny rozpocet?

Dušan Zachar, INEKO:
Kvantifikáciu dopadov na štátny rozpočet si netrúfam povedať, ale vzhľadom na to aké obrovské prínosy môže mať meranie kvality a efektívnosti verejných služieb pre celú spoločnosť, sú jeho náklady marginálne.

Mninisterstvo by si malo vytvoriť analytický tím ľudí, ktorí budú rozmýšľať nad tým ako najlepšie merať produkciu, kvalitu a efektívnosť zdravotníctva, ako implementovať najlepšie skúsenosti s meraním zo zahraničia, ako na to naviazať odmeňovanie aktérov v zdravotníctve a ako tieto informácie zverejňovať a vysvetľovať širokej verejnosti. Na základe zozbieraných merateľný dát a ich analýzy by sa malo uskutočňovať efektívne alokovanie verejných zdrojov, čím by sme predchádzali nehospodárnostiam v sektore.

Pri vasich hodnoteniach vychadzate hlavne z informacii od uradov a poistovni. Preco si stat nevie vytvorit podobne rebricky hodnotenia aj sam, ked ma na tieto institucie dosah?

Lebo je sám často v konflikte záujmov a viaceré ukazovatele nemusia dávať úplne ružový obraz o stave v našom zdravotníctve. Nastavenie si pravdivého zrkadla je niekedy veľmi nepopulárna záležitosť, ktorá môže vyvolávať konflikty, ktorým chce vláda prirodzene predchádzať. Navyše niektorým záujmovým skupinám môže chaos a neznalosť vyhovovať, nakoľko im to môže vytvárať predpoklady pre vyhľadávanie renty, z čoho profitujú na úkor spoločnosti.

V rebrickoch hodnoteni statnych nemocnic za minuly rok vysla pozitivne Ustredna vojenska nemocnica SNP Ružomberok, Fakultná nemocnica (FN) Nitra a Univerzitná nemocnica Martin. Viete zovseobecnit, aka forma uspor alebo manazmentu stoji za uspechom nemocnic? Ako je mozne, ze niektore su manazovane bez dlhov a ine funguju neefektivne?

Nedá sa to zovšeobecniť, nakoľko celkové hodnotenie pozostáva z viacerých ukazovateľov týchto troch základných skupín – spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti a hospodárenie a transparentnosť, pričom každá z nemocníc mohla mať silné stránky v inej kategórii.

Napríklad Ružomberská vojenská nemocnica dominovala medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami v celkovej spokojnosti pacientov, pri ukazovateľoch úmrtnosti po operáciách a po mozgových príhodách. Silná stránka nemocnice je aj v transparentnosti informácií pre pacientov a hospodárskych informácií. Vyriešiť si však musí problém s relatívne vysokým dlhom po lehote splatnosti.
Doménou FN v Nitre sú najmä suverénne najlepšie hospodárske čísla spomedzi štátnych nemocníc, ale môže sa pochváliť aj nízkou reoperovanosťou pacientov a úmrtnosťou na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Na druhej strane, slabiny tejto nemocnice sú relatívne početné sťažnosti pacientov a nízka miera transparentnosti.
Univerzitka v Martine zabodovala spokojnosťou jej pacientov. Pozitívne ju hodnotia a nesťažujú sa. Nižšie body získala za viaceré indikátory kvality, čo však môže byť aj dôsledkom toho, že rieši komplikovanejšie prípady, pri ktorých prichádza častejšie ku zdravotným komplikáciám a úmrtiam.

A keďže Slovensko ešte nemá zavedený systém DRG a chýbajú informácie o tom, s akými náročnými diagnózami a zdravotným stavom sú v jednotlivých nemocniciach hospitalizovaní pacienti (tzv. Case Mix), nemožno brať výsledky ocenenia Nemocnica roka 2015 ako komplexný obraz o kvalite zdravotníckych zariadení. Bez tzv. rizikového váženia, teda zohľadnenia stavu pacienta pri vstupe, sa môže stať, že nemocnice s komplikovanejšími prípadmi môžu byť znevýhodnené, a preto nemusia byť vždy priamo porovnateľné s ostatnými zariadeniami, kde prevládajú ľahšie diagnózy.

Jednym z kriterii pri hodnoteni je aj hospodarenie - konkretne schopnost nemonic generovat vlastne zdroje a ich zadlzenost. Mozete prosim vysvetlit, preco je prave toto dolezity ukazovatel?

Je to dôležité preto, lebo nemocnice, ktoré nedokážu generovať vlastné zdroje na svoju obnovu a tvoria samé dlhy, nemôžu poskytovať svojim pacientom plnohodnotnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť v súlade s modernými trendmi. Neustále generovanie dlhov a opätovné oddlžovania zo strany štátu prehlbujú neefektívnosti. A neefektívne alokovanie zdrojov v zdravotníctve je neetické – spôsobuje horšie zdravie a niekedy aj smrť pacientov.


Z odpovedí bolo citované 26.4.2015 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS