O preventabilných chorobách Slovákov

Kristína Grebačová, Hospodárske noviny:
V analyze INEKO Ako Slovensko zaplati za neliecenie zdravotnictva sa pise, ze kym v inych krajinach EU sa vyrazne znizil pocet umrti na ischemicku chorobu srdca, niekde aj o 40 percent, ako v susednom Cesku, u nas to bolo znizenie o menej percent. Co za tym podla vas stoji? Aka je uroven kardiologie a kardiochirurgie na Slovensku v porovnani s ostatnymi krajinami?

Takisto sa tam pise, ze co sa tyka umrti na rakovinu, tak rozdiel medzi nami a ostatnymi krajinami EU a OECD nie je taky priepastny. Suvisi to s kvalitou zdravotne starostlivosti?

Ján Kovalčík, INEKO:
Spomínate našu analýzu – v nej sú aj odpovede na Vaše otázky. Slovensko vykazuje mimoriadne zlé výsledky najmä v ochoreniach, ktoré sú preventabilnými zabijakmi. Zjednodušene – nezabíjajú nás horšie gény, ani zlá liečebná starostlivosť (hoci určite nie je optimálna) ale asi najviac životný štýl a zanedbávanie prevencie chronických ochorení, ktoré od spôsobu života výrazne závisia.

Závislosť srdcovo-cievnych chorôb od životného štýlu je dobre známa. Aj medzi nádorovými ochoreniami Slovensko najviac prevyšuje európsky priemer práve pri tých, ktorým možno predchádzať, keďže súvisia so životným štýlom, najmä stravovacími návykmi (viď str. 27 analýzy dole, aj s poznámkami).

K príčinám určite dávam do pozornosti napr. úvod 2.kapitoly (str. 23),
potom podkapitolu 2.2. (hlavne str. 32-36).

Prípadne pozrite tiež odporúčania na konci analýzy (napr. č. 5-9 na str. 69).


Z odpovede bolo citované 25.4.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS