O prípadnom nominálnom poistnom v SR

Kristína Grebačová, Hospodárske noviny:
Minister Drucker hovoril o tom, ze do dnesneho dna sme prenechali financovanie zdravotnictva len statu. Podla jeho slov tym vsak nemyslel vstup sukromnych investorov do zdravotnictva, ale skor vytvorenie systemu, ktory by okrem verejnych prostriedkov bol postaveny na baze nominalneho poistenia a pripoistenia za to, co nesluzi ako verejny zaujem. Co presne si podla vas pod tymto mozeme predstavit? Vidite v tom moznost zlepsenia financovania zdravotnictva?

Dušan Zachar, INEKO:
Tzv. nominálne poistné, teda určitá časť odvodov nezávislá na príjme, ale platená v rovnakej sume každým poistencom (na hlavu), je relatívne veľká zmena poistného systému, ktorá však nebola takto explicitne pomenovaná v Programovom vyhlásení vlády. Veľa závisí od samotnej výšky a konštrukcie nominálneho poistného, ako aj systému pripoistenia, ale v princípe ide o to, aby sa popri presnejšie definovanom zákonnom nároku poistenca a prípadne aj zúžení základného balíka financovaného z verejného zdravotného poistenia priniesli z dlhodobého hľadiska nové zdroje do financovania zdravotníctva (od pacientov), aby sa stalo udržateľnejším aj po postupnom starnutí obyvateľstva, a aby sa umožnilo zdravotným poisťovniam medzi sebou viac súťažiť vo výške poistného a najmä v produktoch poistenia (napr. rôzne zdravotné plány pre poistencov s rôznou výškou nominálneho poistného a samozrejme aj rôznym poistným krytím).
V prípade nominálneho poistného ide vo všeobecnosti o veľmi progresívny nápad, ktorý napríklad dobre funguje v Holandsku, avšak nie som si istý, či môže z ideologických dôvodov prejsť cez najsilnejšiu stranu súčasnej vládnej koalície.


Minister by chcel vytvorit jasne pravidla v poplatkoch, ktore by neobmedzovali dostupnost zdravotnej starostlivosti, ale zaroven by zaviedli isty typ poriadku. O ake poplatky by podla vas mohlo ist? Znamenalo by to, ze pojem bezplatne zdravotnictvo, ktore uz davno stratilo vyznam, ale nehovorilo sa o tom nahlas, by teraz uz stratilo vyznam oficialne? Co okrem poplatkov za objednanie sa na vysetrenie by to este mohlo byt?

Pri tomto bode si skôr myslím, že pôjde o napravenie spackanej "poplatkovej novely" predošlej vlády, ktorá priniesla do poplatkov najmä u ambulantných lekárov ešte väčší chaos ako dovtedy, a bude presnejšie definované, či už pozitívnym alebo negatívnym zoznamom, aké poplatky smú alebo nesmú lekári a poskytovatelia vyberať od pacientov. Nemyslím si, že za súčasnej vlády by sa podarila zaviesť celoplošná finančná spoluúčasť pacienta na liečbe alebo zavedenie nejakých plošných regulačných poplatkov ako za ministrovania Rudolfa Zajaca.


Z odpovedí bolo citované 15.4.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS