Ján Krempaský, SME:
Zaujímal by ma Váš názor na aktuálny vývoj akcie sestier týkajúcej sa hromadných výpovedí.
Čo hovoríte na to, že sestry ustúpili od presadzovania memoranda s vládou a poslúchli Fica a o zmluvách začali dnes rokovať s jednotlivými riaditeľmi?
Nie je to podľa vás zo strany sestier prehra, že ustúpili od presadzovania memoranda a od rokovania s Ficom? Ak nie, prečo?
Čo je podľa vás za ústupom sestier? Nie náhodou to, že sú tlačené termínmi z úradu práce, podľa ktorých sa musia na ňom do určitého času prihlásiť a ak odmietnu jeho ponuku voľných pracovných miest môžu ich z evidencie vyradiť?
Dušan Zachar, INEKO:
Kvitujem, že sa neprijalo memorandum protestujúcich sestier, nakoľko by ešte väčšmi zhoršilo finančnú stabilitu sektora, keďže by zvýšené platy neboli kryté zdrojmi. Zároveň si myslím, že protestujúce zdravotné sestry by nemali byť zvýhodňované na úkor sestier, ktoré zostali v nemocniciach, alebo ktoré boli novoprijaté. Je to dôležitý signál. Na Slovensku sa často stáva, a neplatí to len pre zdravotníctvo, že poctivý a verný zamestnanec či klient je oproti rebelujúcemu v nevýhode, čo by sa nemalo stávať, nakoľko to negatívne vplýva na budúcu lojalitu a zvyšuje to transakčné a celospoločenské náklady.
Vyjednávanie o mzdách by malo štandardne prebiehať buď na individuálnej úrovni alebo v rámci kolektívneho vyjednávania a malo by viac zohľadňovať aspekty výsledkov a kvality odvedenej práce.
Z vyjadrenia bolo citované 9.2.2016 v článku denníka SME.