Anketa o EHCI 2015

Veronika Šoltinská, denník Plus JEDEN DEŇ:
Podľa prieskumu Health Consumer Powerhouse úroveň zdravotníctva na Slovensku od roku 2013 klesá, kým napríklad v Česku rastie. V roku 2013 sme pritom boli v tomto rebríčku pred ČR. Čím to je podľa Vás spôsobené?
Keby sme podľa prieskumu mali lepšiu zdravotnú starostlivosť, mohli by sme na Slovensku žiť v priemere až o 12 rokov dlhšie. Čo si o tom myslíte?

Dušan Zachar, INEKO:
Pokles v rebríčkoch naznačuje, že posledné vlády nepovažovali slovenské zdravotníctvo za priestor pre reformy znamenajúce v konečnom dôsledku zlepšujúci sa zdravotný stav populácie a predlžovanie jej dožitia v zdraví, ale ako priestor pre ničnerobenie, rozkrádanie, šafárenie, klientelizmus alebo politické obsadzovanie postov neschopnými "manažérmi".

Medzi plusy, ktoré nám štúdia priznáva patrí napríklad znižovanie potratovosti, zaočkovanosť detí, online objednávanie u lekárov či dobrý prístup k špecialistovi bez návštevy všeobecného lekára. Medzi mínusy zase dlhé čakacie lehoty na operácie alebo neúspešný boj s chorobami srdca a mŕtvicou. Ktoré najväčšie plusy a mínusy vidíte v našom zdravotníctve vy?

Tu by som len chcel upozorniť na nesprávne pozitívne hodnotenie tvorcov indexu pri Slovensku pri indikátore priamy prístup k špecialistom (bez nutnosti odporúčania všeob. lekárom), čo však už na Slovensku dlhší čas neplatí.
Najvýraznejšou slabinou Slovenska sú relatívne veľmi slabé výsledky zdravotnej starostlivosti, pričom vynakladáme na hlavu viac peňazí do zdravotníctva ako napríklad v Českej republike, ktorá sa spomedzi krajín bývalého východného bloku umiestnila v rebríčku najvyššie.


Z odpovedí bolo citované 28.1.2016 v rámci ankety denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS