O protestnej akcii zdravotných sestier

Radka Minarechová, The Slovak Spectator:
Momentalne pripravujem clanok o vypovediach sestier a chcela by som v nom uviest aj vyjadrenie institutu INEKO. Chcela by som Vas poprosit o odpovede na nasledujuce otazky, ak by to bolo mozne:

  • Ako vnimate poziadavky sestier, ktore v sucasnosti vo viacerych nemocniciach podavaju hromadne vypovede? Su podla Vas opravnene?
  • Ako podla Vas dopadne tato protestna akcia? Za akych podmienok budu podla Vas ochotne sestry vypovede stiahnut?
  • Existuje v sucasnej situacii moznost, ze sestry budu ochotne vypovede stiahnut a pockat si na prisluby novej vlady?
  • Kde vidite priciny, ze sestry zacali protestovat prave teraz? Moze to suvisiet s nadchadzajucimi parlamentnymi volbami?


Dušan Zachar, INEKO:
Chápal by som požiadavky zdravotných sestier, keby chceli byť odmeňované férovejším spôsobom za odvedenú prácu, ale nastolené požiadavky odborárskych sestier by len prehĺbili nespravodlivosti a neefektívnosti v odmeňovaní, ako aj samotnom chode nemocníc. O výške miezd by sa malo štandardne negociovať či už v rámci kolektívneho vyjednávania alebo aj bez neho priamo s manažmentom zariadení, a to na základe argumentov o výsledkoch a kvalite odvedenej práce, a nie napr. o počte odpracovaných rokov, ktoré nemusia súvisieť s odvedeným výkonom v práci a môžu diskriminovať kvalitných mladých zdravotníkov.

Ešte by som chcel doplniť, že štátna regulácia miezd môže paradoxne viesť aj k skoršiemu zániku niektorých oddelení a možno aj menších nemocníc, resp. k ich nutnej reprofilácii. Mne to pripadá tak, ako keby si to zdravotníci vôbec neuvedomovali a pílili si pod sebou konár, na ktorom sedia.

Ani lekári, ani sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci by nemali mať špeciálne sektorové zákony upravujúce ich minimálne mzdové nároky, ale mali by byť adekvátne odmeňovaní na základe meranej a zverejňovanej kvality ich odvedenej práce pri súčasnom rešpektovaní ekonomických možností toho-ktorého zdravotníckeho zariadenia. Minimálne mzdové nároky v zdravotníctve totižto deformujú motivácie aktérov a predstavujú prekážky pre efektívne používanie vzácnych zdrojov na liečenie chorých. A napokon, pri každej férovej verejnej diskusii o raste platov by nemal absentovať aj pohľad, čo za tie peniaze dostávame. Začnime sa baviť aj o tom.

Mne je ťažké odhadnúť, ako dopadne celá nátlaková akcia sestier. Podľa mňa je východisková situácia pre vyjednávaciu silu sestier menej výhodná, ako bol stav v roku 2011 u protestujúcich lekárov. Máme tu silnú jednofarebnú vládu, zákon stanovujúci minimálne mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov bol schválený, čím dôjde k zvýšeniu miezd najmä v menších nemocniciach, sestry sú menej pracovne mobilné, majú slabší politický lobing a ich protestnými výpoveďami určite viac riskujú ako lekári a pod.

Na druhej strane však blízkosť volieb, absentujúci “leadership” v rezorte zdravotníctva a značný populizmus súčasnej vlády zvyšuje relatívnu vyjednávaciu silu protestujúcich. Preto sa nedá vylúčiť, že k nejakým ústupkom zo strany vlády alebo manažmentov štátnych nemocníc príde.


Z odpovedí bolo citované 3.12.2015 v článku The Slovak Spectator.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS