Čo urobil rezort zdravotníctva za rok po kauze "CT-čko"

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Chcela by som sa blizsie pozriet na temu „rok od kauzy piestanske CT-cko“. Rada by som vas poprosila o zhodnotenie, ako sa zdravotnictvo vysporiadalo s kauzou? Dnes je sice v kauze 8 obvinenych, o funkcie prisli popredni politici, nakoniec aj samotna sefka nemocnice, ale zaujimalo by aj to, ci rezort zdravotnictva podnikol kroky pre to, aby sa podobnym kauzam, pokial ide o predrazene nakupy, podnikli systemove kroky.
Co nam vlastne ukazuje zdravotnicky system rok po kauze? Da sa povedat, ci drahe nakupy v zdravotnictve pokracuju? Co by bol systemovy krok pre to, aby sa podobnym kauzam predchadzalo?

Gabriela Kajtárová, Slovenský rozhlas (RTVS):
Dnes je to rok po kauze CT a chceli by sme s Vami spraviť krátky rozhovor o tom, čo sa za rok v systéme zmenilo tak, aby sa už táto kauza neopakovala.

Dušan Zachar, INEKO:
Takmer všetky plány ministerstva zdravotníctva zostali len na papieri. Konkrétne výsledky žiaľ nevidíme. Práve absenciu systémových zmien v zdravotníctve považujem za najväčší nedostatok tejto vlády v zdravotnej politike. Proklamované a veľmi dôležité porovnávanie cien zdravotníckych prístrojov zostalo len vo verbálnej rovine. Je nutné, aby boli zriaďovatelia nemocníc a ich manažéri motivovaní hospodáriť efektívne, čo v sebe zahŕňa aj nepredražené nákupy. Ak budú hospodáriť zle, musí prísť trest - odvolanie z funkcie, trestné stíhanie, exekúcie, konkurz a prípadný odpredaj majetku a privatizácia. Zatiaľ však súčasná zdravotná politika takúto negatívnu motiváciu až tak nepodporuje, a tak bude asi len otázkou času, kedy vyplávajú napovrch znovu ďalšie kauzy.


Z vyjadrenia bolo citované 4.11.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk. Telefonický rozhovor bol odvysielaný 2.11.2015 v relácii K veci na Rádiu Slovensko (RTVS).



 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS