O voľbe zdravotnej poisťovne

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem text v suvislosti s nadchazdajucim prepoistovacim obdobim. Chcela by som Vas poprosit o vyjadrenie k nasledujucim otazkam:

  • Aky ma zmysel pre poistenca vyber zdravotnej poistovne, ak legislativa nedava prilis vela moznosti zdravotnym poistovniam odlisit sa od seba?
  • Na zaklade coho by sa mali ludia rozhodovat, do ktorej ZP sa daju poistit?
  • Su krajiny, kde nemaju ludia moznost vybrat si, v ktorej zdravotnej poistovni budu poisteni? Ak ano, aka je tam uroven zdravotnej starostlivosti a kvalita zdravia ludi?

Dušan Zachar, INEKO:
Je dobré, že existuje na Slovensku možnosť výberu poisťovne. Ak by sa v SR presadil monopol jednej štátnej poisťovne, štátnych poskytovateľov a politikmi ovplyvňovaných štátnych kontrolných orgánov, takýto model by už vôbec nebol tlačený konkurenčným prostredím a v oveľa menšej miere by bol motivovaný hospodáriť efektívne. Vytratil by sa nesmierne dôležitý tlak súkromných poisťovní na poskytovateľov liečiť pacientov kvalitnejšie a efektívnejšie. Z trhu by odišlo inovatívne know-how, napr. pri manažovaní pacienta, a zavreli by sa dvere pred novými zahraničnými investormi, ktorí by mohli pomôcť rozvoju slovenského zdravotníctva, aj keď dlhotrvajúci populistický a ideologický boj najmä premiéra proti súkromným zdravotným poisťovniam priniesol pre Slovensko doteraz už mnoho neodvrátiteľných škôd – či už v podobe priamych nákladov (prehraté arbitráže) alebo nepriamych (nestabilita, zneistenie súčasných a odlákanie možných nových investorov a investícií, a nielen tých zo zdravotníctva).

Každý človek má svoje vlastné preferencie, a preto by si mal vyberať takú poisťovňu, ktorá sa s nimi čo najviac zhoduje. Hoci štát stále neurobil poriadok v tom, na čo všetko má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia, a preto poisťovne nemôžu medzi sebou tvrdo súťažiť pri nadštandarde, keďže formálne je v slovenskom zdravotníctve takmer všetko “zadarmo”, aj napriek tomu existujú medzi poisťovňami rozdiely. Kritériami pre výber poisťovne môžu byť napríklad dĺžka čakania na plánované operácie, rozsah hradených úkonov a zazmluvnených poskytovateľov, rôzne bonusové programy či úroveň orientácie na klienta a komfort pri komunikácii s poisťovňou.

Vo vyspelom svete fungujú dobre tak pluralitné, ako aj unitárne systémy, pričom podľa švédskej organizácie Health Consumer Powerhouse disponuje z pohľadu pacienta najkvalitnejším zdravotníckym systémom v Európe práve Holandsko s výrazne pluralitným a súťaživým systémom zdravotného poistenia, ktoré bolo pre Slovensko inšpiráciou. Pluralitné Švajčiarsko je v tomto hodnotení tiež na špici.


Z odpovedí bolo citované 17.9.2015 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS