Stanka Harkotová, Aktuálne.sk:
Ide o kauzu botulotoxín – varovanie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) – poničená povesť značky Alfa Bio.
Ako by sa dalo predchádzať podobným udalostiam? Kde je vlastne hranica medzi tým, že sa v rámci ÚVZ vydá nejaké upozornenie ako služba verejnosti, a tým, že treba byť zdržanlivý, pokiaľ ide o definitívne potvrdenie toho, pred čím úrad varuje?
Ako by mohla reagovať firma, ktorá pre vyhlásenie úradu prišla o jednak dobré meno, jednak ráta straty v tržieb a hrozí, že bude musieť prepúšťať? Žalovaním štátu? Ako by tento spor mohol potenciálne skončiť?
Dušan Zachar, INEKO:
Nepoznám do detailu prípad firmy Alfa Bio, či niekto pochybil alebo nie, a preto budem komentovať Vašu otázku všeobecne.
Myslím si, že v prípade, ak majú kontrolné autority seriózne podozrenie z nejakého ohrozenia verejného zdravia, sú povinné na to upozorniť verejnosť, aby sa predišlo možnému ohrozeniu, ale zároveň by mali výrazne komunikovať, že ide zatiaľ len o podozrenie, pričom k prípadnému pochybeniu nemuselo prísť pri výrobe, ale napríklad externými faktormi – pri transporte alebo skladovaní, a to nielen v obchodnej sieti, ale aj v domácnosti. Orgány musia informovať, že ich hypotézy či podozrenia sa musia najprv odbornými testmi buď potvrdiť alebo vyvrátiť, a preto nemusia občania produkt vyhadzovať, ale zatiaľ nekonzumovať a počkať si na (ne)potvrdenie tohto podozrenia.
Samozrejme, pre žiadnu dotknutú firmu to nie je príjemné a napriek tomu, že sa neskôr ukáže, že firma nepochybila, je zrejmé, že firma má z toho reputačné škody s následnými dôsledkami. Ak by sa ukázalo, že štátny kontrolný orgán niekde pochybil, tak v takom prípade by poškodená firma mala dostať odškodnenie. Rovnako tak by sa mohla firma súdne brániť proti médiám, ktoré zavádzajúco, nekorektne či nepresne informovali o prípade.
Ale ak bol štátny orgán v procese dôsledný a nič neopomenul, a nakoniec sa laboratórnymi testami dokáže, že výrobok je nezávadný, tak si myslím, že dotknutá firma musí strpieť zvýšené náklady s tým súvisiace, avšak štátne orgány by mali mať povinnosť ich pomôcť čo najviac minimalizovať výrazným a viacnásobným informovaním verejnosti o nezávadnosti produkcie daného výrobcu.
Písané 11.9.2015 pre portál Aktuálne.sk.