O "výberových" konaniach riaditeľov štátnych nemocníc

Veronika Folentová, Denník N:
Venujem sa vyberu riaditelov do fakultnych a univerzitnych nemocnic. Vzdy to skoncilo tak, ze okrem vitaza nik iny nesplnil podmienky.

  • Ako to hodnotite?
  • Ministerstvo nezverejnilo, v com podmienky nesplnili, je to podla vas v poriadku?
  • V komisii sedeli najma zastupcovia ministerstva zdravonictva a potom aj jeden clen z nemocnice. Islo najma o lekarov, ale aj manazerov na poziciach namestnikov. Napriklad v Trnave to bol ekonomicky namestnik a nakoiec bol vitazom jeho kolega – tiez namestnik. Je to v poriadku?
  • Ako by sa mali robit vyberove konania na riaditelov nemocnic podla vas?

Dušan Zachar, INEKO:
Štátne univerzitné a fakultné nemocnice sú miesta, kde politické nominácie nemajú podľa mňa opodstatnenie, a preto by mal byť v súťaži vyberaný na post riaditeľa človek s takým vysokým odborným a morálnym kreditom, že by žiadneho ministra zdravotníctva nenapadlo ho každé 2-4 roky meniť. Ak by takýto zámer ministerstvo malo, pravdepodobne by muselo konštatovať, že výberové konanie, kde “súťaží” prakticky len jeden uchádzač a vo výberovej komisii sedia ľudia s konfliktmi záujmov a málo skutočne nezávislých osobností, je akciou s vopred známym scenárom a výsledkom. Nepriznať si to je vodenie verejnosti za nos. Krátkodobosť pôsobenia riaditeľov štátnych nemocníc a s tým spojené ich pokrivené motivácie sú jedným z faktorov zlého hospodárenia týchto zariadení.


Z odpovede bolo citované 12.7.2015 v článku na portáli dennik.sk a 14.7.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS