O zákaze zisku pre zdravotné posťovne

Mária Hunková, TREND:
Asi ste zachytili vyjadrenie ministra zdravotnictva, ze este v tomto volebnom obdobi budu chciet zakazat zisk zdravotnych poistovni zmenou Ustavy. Takto by s tym podla neho nemal problem ani Ustavny sud, pricom sa opiera o vyjadrenie EK pri rozhodnuti vo veci zvysovania zakladneho imana VsZP, kedy EK uviedla, že poistovne nie su podniky a zdravotne poistenie nie je predmetom ekonomickeho obchodu. Chcem sa spytat na Vas nazor.

  • Ako hodnotite tento zamer?
  • Preco by mali / nemali mat zdravotne poistovne povoleny zisk zo zdravotneho poistenia?
  • Ako je to v inych krajinach? Viete uviest priklady, kde je povoleny zisk ZP a za akych podmienok a kde je naopak striktne zakazany?


Dušan Zachar, INEKO:
Nepodporujem marketingovú snahu tejto vlády o zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorá má iba zastierať voličom oči pred skutočnými problémami v slovenskom zdravotníctve, ktoré nevie vláda riešiť, pričom štát má v ňom dominantné postavenie.
Tak ako poukazuje Európska komisia v spomínanom rozhodnutí o štátnej pomoci štátnym poisťovniam, zisk zdravotných poisťovní nie je v rozpore s dosahovaním sociálnych a solidárnych cieľov v zdravotníctve, pričom inštitút zisku má podľa nej slúžiť k sledovaniu hlavného cieľa, ktorým je motivácia poisťovní vykonávať svoju činnosť v súlade so zásadami riadneho hospodárenia v záujme dobrého fungovania systému zdravotníctva.
Zisk a konkurenčné prostredie majú motivovať aktérov neplytvať so zdrojmi a používať ich čo najefektívnejšie v prospech pacientov. Samozrejme, ak súťaž medzi aktérmi nefunguje dobre, treba tomu čeliť vyššou transparentnosťou – meraním a zverejňovaním výsledkov, kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti a verejného zdravotného poistenia a zároveň účinnou, ale dopredu nediskriminačnou reguláciou zo strany štátu.

Zisk, teda jeho vyplácanie akcionárom poisťovní je napríklad povolené v Holandsku a Švajčiarsku – teda v dvoch krajinách, ktoré sa umiestnili úplne najvyššie v najaktuálnejšom Európskom konzumentskom indexe zdravotnej starostlivosti (EHCI). V mnohých krajinách nie je základný balík zdravotnej starostlivosti, ktorý je hradený zo zdravotného poistenia, resp. obdobných ekvivalentov, tak širokoko koncipovaný ako na Slovensku, a preto v nich relatívne úspešne funguje aj súkromné pripoistenie, kde si akcionári poskytovateľov tejto služby môžu rozdeľovať dosiahnutý zisk.


Z vyjadrenia bolo citované 21.5.2015 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS