O hroziacom vyhlásení štrajkovej pohotovosti lekárskych odborárov

Ján Krempaský, SME:
Zrejme ste už zachytili informáciu (ak nie, tu je link: http://www.sme.sk/c/7743689/lekari-hrozia-strajkom-v-nemocniciach-dovodom-je-situacia-v-ziline.html?ref=trz ), že Lekárske odborové združenie je pripravené vyhlásiť štrajkovú pohotovosť až v 16 najväčších nemocniciach Slovenska v prípade, ak sa na stretnutí na budúci štvrtok lekári a sestry, ktoré podali výpovede, nedohodnú s vedením žilinskej nemocnice na požiadavkách, ktoré mu predložili.

Čo by to pre chod nemocníc mohlo znamenať, keby lekári v nich vyhlásili štrajkovú pohotovosť?
Lekári majú síce obmedzenú možnosť na štrajk, ale oni tvrdia, bez bližšej špecifikácie, že majú pár nástrojov ako prejaviť svoj odpor. Aké tromfy podľa Vás majú? Patrí medzi ne naprríklad vypovedanie nadčasov alebo vypovedanie súhlasu na ústavné pohotovostné služby, ktoré sú nadlimit?
Čo si celkove myslíte o hrozbe vyhlásenia tej štrajkovej pohotovosti lekármi?

Dušan Zachar, INEKO:
V rokoch 2002-2012 rástli verejné výdavky do slovenského zdravotníctva nadpriemerne - v priemere o takmer 15% ročne. V ostatných krajinách V4 to bolo v priemerne o vyše 6% ročne a priemerne v EÚ o 4% ročne. Ak by chceli lekári-odborári pomôcť, nech presadzujú zrušenie zákona o minimálnych mzdových nárokoch lekárov, nech sú za odmeňovanie zdravotníkov podľa kvality odvedenej práce a nech idú pred ministerstvo zdravotníctva a úrad vlády a požadujú prijímanie reforiem v zdravotníctve. Lebo v opačnom prípade sú ako grécki demonštranti, ktorí chcú vysoké mzdy a ďalšie požitky, príjemné a nestresujúce pracovné prostredie, fungujúce služby, a to všetko pri zvyšujúcej sa zadlženosti a pri odmietaní reforiem, vrátane racionalizácie, ktorá je nevyhnutná na vyhrabanie sa z blata a je daňou za ničnerobenie v minulosti.


Z vyjadrenia bolo citované 11.4.2015 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS