Ján Krempaský, denník SME:
Asi už viete, že trnavskí župní poslanci schválili predaj nemocníc v Galante a v Dunajskej Strede Svetu zdravia. Svet zdravia ich teraz bude mať 14, čo je úplne najviac zo všetkých súkromných spoločností. Na druhom mieste Agel ich má päť.
Nie je to podľa Vás riziko, keď jedna súkromná spoločnosť Svet zdravia má také dominantné postavenie v nemocničnom biznise na Slovensku? Ak áno/nie prečo?
Veronika Folentová, Denník N:
Penta ziskala nemocnice v Dun. Strede a Galante. Je to podla Vas dobre rozhodnutie zupnych poslancov?
Nema uz Penta prilis vela nemocnic?
Dušan Zachar, INEKO:
Pre súťaž na trhu je spravidla lepšie, keď na ňom pôsobia viaceré navzájom si konkurujúce subjekty. Keďže ide o nemocnice regionálneho významu, nemusí znamenať vysoký počet (v absolútnych číslach) nemocníc Sveta zdravia v celej SR negatívny vplyv na súťaž na západnom Slovensku, kde je momentálne viac prítomná skupina Agel. Samotné dominantné postavenie jednej firmy ešte nemusí znamenať problém, problém nastáva až pri jeho zneužívaní. A to treba sledovať. A aby sme tento "dohľad" vedeli účinne a kvalifikovane realizovať, je nutné sledovať výsledky nemocníc - merať a porovnávať parametre kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti poskytovanej občanom na základe verejného zdravotného poistenia.
Je dobre ze VUC prenajimaju, alebo predavaju nemocnice? Preco?
Bolo nevyhnutné riešiť zlú hospodársku situáciu v nemocniciach v Galante a Dunajskej Strede a podľa mňa bolo dobré, že trnavská župa pristúpila k privatizácii týchto nemocníc, nakoľko nemala dostatok financií na ich prevádzkovanie a rozvoj a ani dostatočnú kapacitu, aby vedela dohliadať nad ich chodom. Je však škodou, že privatizácia nebola otvorená aj prípadným záujemcom zo zahraničia.
Z odpovedí bolo citované 26.3.2015 v článkoch denníka SME a Denníka N.