Veronika Folentová, Denník N:
MZ SR pripravuje oddlzenie nemocnic. Nemocnice nebudu oddlzene plosne, ale musia splnit podmienky - najdolezitejsia je, aby mali EBITDA pol roka v pluse alebo na nule. MZ SR tvrdi, ze to budu splnat vsetky nemocnice okrem UNB a Martina do konca roka.
Chcela som Vas poprosit, ako to hodnotite? Mal by stat zaplatit stare dlhy nemocnic? Kde su najvacsie rezervy nemocnic? Kde by mohli este usetrit? MZ SR tvrdi, ze vsetky nemocnice okrem BA a MT by mohli byt do konca roka oddlzene, je to podla vas realne? Nesposobi oddlzenie, ze hned po oddlzeni zacnu opat tvorit dlhy?
Dušan Zachar, INEKO:
Problém sústavne sa opakujúcich oddlžovaní štátnych nemocníc spočíva v tom, že vytvára tzv. morálny hazard, t.j. stav, kedy sa oplatí hospodáriť nezodpovedne a spoliehať sa na pomoc štátu. Bez následného trestu za zlé hospodárenie (exekúcie, konkurz, predaj majetku, privatizácia) v budúcnosti nemusí byť ani toto oddlženie posledné. Je dobré, že sa ministerstvo snaží motivovať štátne zariadenia, aby mali minimálne vyrovnaný hospodársky výsledok z prevádzkovej činnosti, a ním podmieňuje oddlženie. Znižuje to riziko morálneho hazardu.
Je stále veľký priestor pre úspory v systéme. Stále sa dajú zefektívňovať procesy, duplicity, dajú sa zlučovať či rušiť oddelenia, zavádzať takú organizáciu práce, aby operačné sály nezívali v noci prázdnotou, ale aby boli maximálne využité v prospech pacientov a pod. A v neposlednom rade bude nevyhnutné sa vyrovnať s výrazne zvýšenými personálnymi nákladmi nemocníc po zdrojmi nekrytom náraste miezd, ktoré tvoria drvivú väčšinu výdavkov nemocníc. Mnohí manažéri nemocníc tvrdia, že v nich existuje prezamestnanosť a bude musieť prísť k postupnému prepúšťaniu zamestnancov. Napokon analýza uskutočniteľnosti výstavby novej UNB cez PPP projekt to potvrdila tiež.
Z vyjadrenia bolo citované 18.3.2015 v článku Denníka N.