O absentujúcich elektronických službách v zdravotníctve

Veronika Folentová, Denník N:
Chcela by som Vas poprosit o odpovede na par otazok. EK vydalo spravu o digitalnych sluzbach u nas. Najhorsie sme skoncili v oblasti digitalnych verejnych sluzieb, a to napriklad v zdravotnicve. Len Bulhari su na tom horsie ako my. Ide najma o sharovanie informacii medzi lekarmi, ale aj elektronicke predpisovanie liekov.

Preco podla Vas sme v tychto sluzbach na tom tak zle? Je to preto, ze stat to neberie ako prioritu alebo pre odpor lekarov? Preco by sme sa v tychto sluzbach mali zlepsit? Preco su vsetci v strednej Europe na tom lepsie ako my? Ako to u nich funguje so zdielanim info u lekarov a s e-predpisovanim liekov?

Dušan Zachar, INEKO:
Určite sú v slovenskom zdravotníctve takí, ktorým dnešný stav neporiadku a netransparentnosti vyhovuje, a potom z neho ťažia, a v spojitosti so slabým politickým líderstvom (leadership, vodcovstvo) v rezorte zdravotníctva to potom má za následok meškanie zavádzania elektronických verejných služieb v tomto sektore.

Elektronická výmena dát má potenciál ušetriť spoločnosti mnoho peňazí a zvýšiť kvalitu, efektívnosť, dostupnosť a najmä bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Samozrejme si to vyžaduje, aby náklady na zavádzanie týchto systémov neboli nafúknuté, čo v prípade nášho verejného sektora s veľkou pravdepodobnosťou nemusí platiť.

Už teraz pozorujeme v sektore zdravotníctva, že súkromné iniciatívy niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní čiastočne suplujú štát a jeho meškajúci program eHealth.


Z vyjadrenia bolo citované 27.2.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS