O tom ako bojovať proti úplatkom u lekárov

Michaela Kušnírová, Hospodárske noviny:
Poprosila by som Vás o stanovisko. Bratislavský lekár Peter Lipták včera pre Markízu hovoril o prijímaní úplatkov, respektíve darov.
O dávaní úplatkov sa na Slovensku hovorí už dlhodobo. V podstate sa to už na Slovensku berie ako taká ľudová tradícia. V poslednom období (a to hovorí aj oznámenie na Fishera) však vidno nejaký taký odklon. Ako keby ľudia už v dávaním úplatkov nesúhlasili. Vidíte aj vy, že ľudia začínajú byť viac vnímaví na tento druh korupcie? Čím to je spôsobené? Je to nejakou odvahou, či skôr postojom, že nechcú už platiť úplatky? Alebo nespokojnosťou so zdravotníckymi službami?

Dušan Zachar, INEKO:
Neviem, či sa tu dá hovoriť o nejakom trende. Na to nemáme k dispozícii dostatok údajov.
Ak by však platilo, že ľudia už nechcú platiť úplatky, bolo by poctivé, keby tlačili na politikov, že chcú poznať, na čo majú v slovenskom verejnom zdravotníctve skutočne nárok a nemali by si zakrývať oči pred určitou regulovanou spoluúčasťou, ktorá určite spravodlivejším a často aj efektívnejším a civilizovanejším spôsobom vyrovnáva dopyt s ponukou pri zdravotníckych službách. V opačnom prípade bude táto rovnováha nastoľovaná živelne - napr.  cez dlhé čakanie, rôzne polooficiálne poplatky, úplatky a rôzne dary, prípadne zhoršenú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.


Ako by bolo mozne znizit tuto mieru korupcie. Vychadzame totiz z toho, ze samotny system dava na korupciu priestor. Ako by bolo dobre či potrebne zmenit parametre systemu, aby bol mneje alebo vobec korupcny? Ake dalsie opatrenie by mala vlada urobit aby znizila mieru korupcnosti? Ako to funguje v zahranici?

Treba presne definovať základný balík zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia - teda na aké výkony a služby, v akej kvalite, kde a dokedy má nárok pacient bez nutnosti si priplácať. Nad rámec toho treba umožniť sociálne únosnú regulovanú finančnú spoluúčasť pacientov na liečbe. A taktiež treba lepšie merať a zverejňovať kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Potrebné by bolo napraviť motivácie aktérov v zdravotníctve a nastaviť ich tak, aby sa napríklad štátu ako zriaďovateľovi najväčších nemocníc a ich manažmentom viac oplatilo lepšie hospodáriť ako sa zadlžovať a draho obstarávať, aby v prípade zlyhaní boli potrestaní súdmi, exekúciami, konkurzom, odpredajom majetku či opätovným nezvolením, aby zdravotnícki pracovníci boli odmeňovaní adekvátne kvalite nimi odvedenej práce, a nie všetci na rovnakej alebo podobnej úrovni, aby zdravotné poisťovne zazmluvňovali poskytovateľov na základe parametrov kvality a efektívnosti, a nie na základe toho, kto je ich vlastníkom a pod.


Z vyjadrení bolo citované 12.2.2015 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS