Katarína Šterbová, Hospodárske noviny:
Dovolte sa nam prosim obratit na Vas s aktualnou
problematikou reexportu a navrhu zakona o liekoch, ktory predklada
exminister Ivan Uhliarik. Chce tak obmedzit reexport liekov. Jeho návrh
novely zakona o liekoch obsahuje zakaz nakupu liekov z lekarne
distributorom za ucelom ich predaja do zahranicia.
Novela ma zakotvit povinnost pre drzitelov povolenia na velkodistribuciu
liekov odoberat lieky bud od ineho drzitela povolenia na
velkodistribuciu alebo od vyrobcu, a to lieky, ktore tento vyrobca
vyraba alebo dovaza. Zavadza sa aj povinnost odoberat lieky vratene
lekarnou, ktore tento drzitel povolenia na velkodistribuciu liekov
lekarni dodal. Zakon uklada tiez povinnost viest dokumentaciu o kazdej
dodavke lieku, ktora umozni sledovanie cesty distribucie lieku.
Prevadzkovatel lekarne, ktory je zaroven drzitelom povolenia na
velkodistribuciu, je prikupovani humanneho lieku povinny podla navrhu
oznamit distributorovi, ci liek kupuje ako prevadzkovatel lekarne alebo
ako distributor.
Lekaren, ktorej prevadzkovatel je zaroven drzitelom povolenia k
velkodistribucii, nesmie sprostredkovat k predaju humanne lieky, ktore
kupila ako lekaren.
Návrh poslanca NR SR Ivana Uhliarika má ambíciu ísť smerom k sprísneniu jestvujúceho regulačného rámca tým, že zakáže distribučným firmám, ktoré sa venujú reexportu, odkupovať lieky od lekární. Je otázne, či toto opatrenie povedie k zníženiu celkového reexportovaného objemu, alebo či sa náhodou len nepreskupia sily reexportných distribučiek smerom k intenzívnejšiemu obchodu medzi nimi a distribútormi a výrobcami, ktorí lieky na Slovensko dovážajú, pričom zo začiatku budú trochu zvýhodnené tie firmy, ktoré takéto obchodné vzťahy majú už dnes.
Neviem, či návrh, aby každá dodávka lieku musela byť sprevádzaná dokumentáciou, ktorá by umožnila sledovanie cesty distribúcie lieku, povedie k menším nekorektnostiam, ako je to pri súčasnom povinnom nahlasovaní liekov vyvážaných do zahraničia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a sledovaní dostupnosti liekov v SR.
V Cesku navrhuju tzv. pay-back, ktore by mali suvisiet s nastavenim primeranejsej ceny za lieky. Ak chce vyrobca podporit, aby zdravotna poistovna doporucovala jeho liek, cast vyssej ceny vrati naspat do rozpoctu poistovne. Teda ak vyrobca poziada, moze poistovna suhlasit so zvysenim maximalnej ceny, z dovodu rizika reexportu moze suhlasit aj so zvysenim uhrady s tym, ze vyrobca sa zaviaze, ze povodna uroven uhrady zostane a bude poistovni kompenzovana az nasledne. Poistovna by kompenzovala iba balenia liekov, ktore skutocne uhradili. Pacient nic nedoplati a poistovna si tu povodnu uhradu, ktora v systeme vznikla, kalkulaciou udrzi tym, ze jej ju vyrobca alebo dovozca tohto lieku nasledne vykompenzuje. Oficialnu cenu udrzia teda vysoku tak, aby sa to paralelnemu obchodnikovi nevyplatiko, poistovna udrzi vyssiu aj uhradu tak, aby pacient nemusel doplacat a nasledne si znizenu cenu, ktora zodpoveda dnesnej urovni, moze poistovna vyrovnat ako „pay-back“ platby poistovni.