O návrhu obmedziť reexport liekov

Katarína Šterbová, Hospodárske noviny:
Dovolte sa nam prosim obratit na Vas s aktualnou problematikou reexportu a navrhu zakona o liekoch, ktory predklada exminister Ivan Uhliarik. Chce tak obmedzit reexport liekov. Jeho návrh novely zakona o liekoch obsahuje zakaz nakupu liekov z lekarne distributorom za ucelom ich predaja do zahranicia.
Novela ma zakotvit povinnost pre drzitelov povolenia na velkodistribuciu liekov odoberat lieky bud od ineho drzitela povolenia na velkodistribuciu alebo od vyrobcu, a to lieky, ktore tento vyrobca vyraba alebo dovaza. Zavadza sa aj povinnost odoberat lieky vratene lekarnou, ktore tento drzitel povolenia na velkodistribuciu liekov lekarni dodal. Zakon uklada tiez povinnost viest dokumentaciu o kazdej dodavke lieku, ktora umozni sledovanie cesty distribucie lieku. Prevadzkovatel lekarne, ktory je zaroven drzitelom povolenia na velkodistribuciu, je prikupovani humanneho lieku povinny podla navrhu oznamit distributorovi, ci liek kupuje ako prevadzkovatel lekarne alebo ako distributor.
Lekaren, ktorej prevadzkovatel je zaroven drzitelom povolenia k velkodistribucii, nesmie sprostredkovat k predaju humanne lieky, ktore kupila ako lekaren.

Ako vidite tento navrh novely zakona? Dokaze obmedzit reexport liekov do zahranicia?

Viera Mašlejová, Plus 1 deň:
Exminister zdravotníctva, v súčasnosti poslanec NR SR Ivan Uhliarik, chce reexport liekov stopnúť tak, že chce distribučným firmám zakázať skupovať lieky z lekární. MZ SR vraví, že takýto zákon už prijali v Česku, no reexport liekov, respektíve dostupnosť liekov v Česku to nezabezpečilo.

Čo vy na to? Ako by sa mal vyriešiť reexport liekov? Ako zabezpečiť, aby na Slovensku pacientom nechýbali lieky, ktoré nemajú náhradu? (Lyrica, Clexane a ďalšie)?

Dušan Zachar, INEKO:
Reexport liekov je v súlade so základnou slobodou EÚ, a to voľným pohybom tovarov a služieb na spoločnom trhu. Celoeurópsky pomáha znižovať ceny liekov, čo je celoeurópsky pozitívne pre dostupnosť liekov pre pacientov. Problém nastáva vtedy, ak má reexport za následok nedostatok niektorých liekov v nejakej krajine. Vtedy treba buď naplno využiť regulačný rámec, ktorý je k dispozícii, v našom prípade dôslednú kontrolu pravdivosti nahlasovania liekov vyvážaných do zahraničia a sledovanie dostupnosti liekov v SR a následné ochranné opatrenia zo strany ŠÚKL a MZ SR zabezpečujúce dostatok liekov pre pacientov v SR, alebo v krajnom prípade, ak to nepomôže, a po dôslednej analýze s dôveryhodnými a robustnými údajmi, pouvažovať nad návratom k menej prísnemu modelu referencovania – stanovovaniu cien liekov na úrovni priemeru 6 najlacnejších krajín EÚ.

Návrh poslanca NR SR Ivana Uhliarika má ambíciu ísť smerom k sprísneniu jestvujúceho regulačného rámca tým, že zakáže distribučným firmám, ktoré sa venujú reexportu, odkupovať lieky od lekární. Je otázne, či toto opatrenie povedie k zníženiu celkového reexportovaného objemu, alebo či sa náhodou len nepreskupia sily reexportných distribučiek smerom k intenzívnejšiemu obchodu medzi nimi a distribútormi a výrobcami, ktorí lieky na Slovensko dovážajú, pričom zo začiatku budú trochu zvýhodnené tie firmy, ktoré takéto obchodné vzťahy majú už dnes.

Neviem, či návrh, aby každá dodávka lieku musela byť sprevádzaná dokumentáciou, ktorá by umožnila sledovanie cesty distribúcie lieku, povedie k menším nekorektnostiam, ako je to pri súčasnom povinnom nahlasovaní liekov vyvážaných do zahraničia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a sledovaní dostupnosti liekov v SR.

V Cesku navrhuju tzv. pay-back, ktore by mali suvisiet s nastavenim primeranejsej ceny za lieky. Ak chce vyrobca podporit, aby zdravotna poistovna doporucovala jeho liek, cast vyssej ceny vrati naspat do rozpoctu poistovne. Teda ak vyrobca poziada, moze poistovna suhlasit so zvysenim maximalnej ceny, z dovodu rizika reexportu moze suhlasit aj so zvysenim uhrady s tym, ze vyrobca sa zaviaze, ze povodna uroven uhrady zostane a bude poistovni kompenzovana az nasledne. Poistovna by kompenzovala iba balenia liekov, ktore skutocne uhradili. Pacient nic nedoplati a poistovna si tu povodnu uhradu, ktora v systeme vznikla, kalkulaciou udrzi tym, ze jej ju vyrobca alebo dovozca tohto lieku nasledne vykompenzuje. Oficialnu cenu udrzia teda vysoku tak, aby sa to paralelnemu obchodnikovi nevyplatiko, poistovna udrzi vyssiu aj uhradu tak, aby pacient nemusel doplacat a nasledne si znizenu cenu, ktora zodpoveda dnesnej urovni, moze poistovna vyrovnat ako „pay-back“ platby poistovni.

Aky je Vas nazor na tzv. pay-back?

Tak ako ste mi popísali v Česku navrhovaný systém “pay-back”, sa mi to javí ako “účtovný trik”, ktorý má za cieľ účelovo obísť pravidlá EÚ ohľadne voľného pohybu tovarov a služieb, čo môže byť problém.


Časť vyjadrenia bola citovaná 5.2.2015, časť 12.2.2015 v Zdravotníckych novinách.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS