O paralelných úväzkoch lekárov

Mária Hunková, TREND:
Pisem o pravidlach, ktore od tohto roka zavadza VsZP pre ambulantnych lekarov, ktori maju viac uvazkov. Konkretne podmienky posielam v prilohe. Chcela som Vas poziadat o komentar k nasledujucim otazkam:

Vidite problem v tom, ak lekari maju viac uvazkov? Resp., kedy je to problem a moze sa to dotknut aj pacientov?

Dušan Zachar, INEKO:
V zásade platí, že zdravým a želaným stavom je, ak má lekár len jeden plný pracovný úväzok, ak pracuje len pre jedného zamestnávateľa. Ak má jeden lekár viacero plných úväzkov, je pravdepodobné, že nemôže z kapacitných dôvodov vykonávať všetky svoje práce plnohodnotne a kvalitne, ako by sa očakávalo, a na čo by mal pacient nárok, pričom zamestnávatelia si toho často ani nie sú vedomí a vyplácajú “lietajúcemu” lekárovi na základe (ne)odvedenej práce neadekvátne vysokú mzdu. Negatívom práce lekára pre viacerých zamestnávateľov naraz môže byť tiež zneužívanie takéhoto stavu na vyberanie si hrozienok (rozumej priamych platieb od pacientov a/alebo poisťovňami dobre hradených jednoduchých výkonov) pri liečbe pacienta v súkromnej praxi a zároveň uskutočňovanie komplikovaných a často stratových súvisiacich vyšetrení či zákrokov toho istého pacienta s tou istou diagnózou vo verejnej nemocnici, kde dotyčný lekár tiež pôsobí.

Viac úväzkov lekárov je problémom najmä preto, lebo v zdravotníctve existuje vysoká informačná nerovnosť a pacienti, zamestnávatelia, poisťovne, ani platcovia daní nevedia presne, aký produkt zdravotné zariadenia poskytujú, a aká je jeho kvalita. Zjednodušene, človek, ktorý pripravuje hot dogy a je platený za počet predaných kusov, si pokojne môže nájsť hocikoľko zamestnaní. Nik nebude ukrátený. Ak si ale viacero zamestnaní nájde niekto, kto “produkuje” ťažko merateľný výstup (lekár, vysokoškolský učiteľ), je to problém, ktorý je treba riešiť vyššou transparentnosťou – teda aj zverejnením úväzkov.

Su podla Vas nastavene pravidla VsZP efektivne a maju predpoklad dosiahnut zelany efekt?

Pravidlá VšZP pri zazmluvňovaní idú dobrým smerom, pričom správne sú menej prísne, resp. s prechodným obdobím pre existujúce praxe a pre tie špecializácie, ktorých je nedostatok. Treba ten prechod na prísnejšie podmienky realizovať takto citlivo, aby mali lekári dostatok času sa im prispôsobiť.

Ake mechanizmy sa daju este nastavit, aby praca lekarov “na viacerych stolickach” neovplyvnovala kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti?

Asymetriu v informáciách treba riešiť zvyšovaním transparentnosti – merať a zverejňovať parametre kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti lekármi a zverejniť úväzky lekárov (menný zoznam a ich lekárske a mimolekárske pôsobiská), tak ako to počas Radičovej vlády urobil rezort školstva s pedagogickými zamestnancami vysokých škôl (http://portalvs.sk/regzam/), aby bola verejnosť jednak informovaná o tom, kde všade pôsobí ich doktor, alebo či náhodou neexistuje odôvodnené riziko, že lekár nebude stíhať kvalitne liečiť. Tým sa vytvorí tlak na kvalitu poskytovaných služieb a starostlivosti a verejnosť a možno aj manažmenty nemocníc dostanú pravdivejší obraz o práci a zdrojoch príjmov lekárov, síce nie o ich výške, ale aj tak budú potom vedieť kvalifikovanejšie reagovať na prípadné budúce požiadavky vyšších miezd niektorých “viacúväzkových” lekárov.

Viete o tom, ze by aj v zahranici mali obdodne problemy s viacuvazkovymi lekarmi?

Ak myslíme vyspelý svet, tak aj tam sa určite nájdu prípady, ale tento problém tam nebude tak rozšírený ako na Slovensku. Napríklad vo Švajčiarsku pracovalo v roku 2011 len 13,4% lekárov na viac ako jednom pracovnom mieste (http://www.fmh.ch/files/pdf6/Aerztestatistik_SAEZ11_d.pdf), na Slovensku to bolo rok predtým podľa údajov NCZI takmer 22%. Aj v Česku sú čísla lekárov s paralelnými úväzkami nižšie ako u nás (pozri: http://blog.etrend.sk/inekomenty/viete-kde-vsade-pracuje-vas-doktor-2.html?utm_source=etrend&utm_medium=blog&utm_campaign=listing), a aj tak tamojšia štátna VZP už dávnejšie pristúpila k podobným reštriktívnym podmienkam zazmluvňovania lekárov, čo sa týka viacerých úväzkov, ako naša VšZP (pozri: http://www.vzp.cz/poskytovatele/infoservis-a-akcent/infoservis/infoservis-23-2011/vzp-proveruje-soubehy-lekarskych-uvazku).

V Poľsku neuzatvorí zdravotná poisťovňa zmluvu s takým súkromným poskytovateľom, pre ktorého by pracoval lekár zamestnaný u iného zmluvného poskytovateľa – nemocnice
(http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/257229-statni-lekari-robia-aj-pre-sukromnikov-rezort-by-to-mal-riesit/). V Nemecku je zasa bežné, že lekári podpisujú vo svojich pracovných zmluvách konkurenčné doložky, ktoré im zakazujú pracovať v sektore pre iného zamestnávateľa (http://zpravy.aktualne.cz/domaci/prescasy-uz-lekarum-nevadi-kazdy-ctvrty-ma-praxi-navic/r~i:article:719925/).


Z vyjadrenia bolo citované 5.2.2015 v článku týždenníka TREND.



 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS