Mária Hunková, týždenník TREND:
Chcela by som poprosit o kratky komentar k legislative, ktora
ma podla MZ SR urobit poriadok v poplatkoch. Asociacia sukromnych lekarov
tvrdi, ze navrhovana pravna uprava prinesie skor nove problemy.
Konkretne pokial ide o to, ze VUC maju kontrolovat zoznam poplatkov.
Ma podla Vas vyznam, aby VUC kontrolovali zoznam poplatkov ambulantnych lekarov, ak nebudu moct hovorit do ceny, ktore si za ne pytaju? Je realne, aby pracovnici VUC kontrolovali vsetky ambulancie, ci dodrzuju zakon napriklad v oblasti vyhradenia si presne stanoveneho casu pre objednanych pacientov?
Dušan Zachar, INEKO:
Podľa môjho názoru sa ministerstvo zdravotníctva zbavilo svojej
zodpovednosti za reguláciu poplatkov pacientov u lekárov a takmer všetku
byrokratickú a kontrolnú záťaž prenieslo na župy, ktoré na to nemajú
jednak odborné, personálne ani finančné kapacity. Pravdepodobne to bude
nad ich sily a budú tieto povinnosti vykonávať len veľmi formálne a
obmedzene.
Zákon týkajúci sa regulácie poplatkov rieši len malú časť poplatkov a v budúcnosti budú vznikať naďalej polemiky, či sú tie-ktoré poplatky u lekárov oprávnené alebo nie. Myslím si, že nie je optimálne, aby sa župy museli týmto polemikám venovať, pričom navyše môžu teoreticky nastávať bizarné situácie, keď nejaký poplatok v jednej župe povolia a v druhej nie. To mala byť úloha ministerstva. Pacient tu stále nebude mať informáciu, na čo všetko má nárok z verejného zdravotného poistenia. A to je pritom kľúčové na to, aby nastal poriadok v poplatkoch.
Je v poriadku, že sa nereguluje zo strany štátu či regionálnej samosprávy výška jednotlivých poplatkov, avšak na druhej strane by mal byť zavedený horný ochranný strop na poplatky pre sociálne odkázané vrstvy obyvateľstva, aby tie neplatili súhrnne za rok viac ako by bolo stanovené reguláciou.
Z vyjadrenia bolo citované 10.12.2014 v článku na portáli eTREND.sk.