Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Dnes je na vlade zakon, ktory upravuje vyber poplatkov v ambulanciach. Prikladam tlacovu spravu MZ SR, kde je viac detailov. Nastala jedna zmena oproti tomu, co predtym MZ SR komunikovalo a to, ze poplatok za prednostne vysetrenie sa nebude moct vyberat, ak pacient nebude objednany do 10 dni. Predtym sa hovorilo o piatich dnoch.
Ako hodnotite navrhovanu upravu? Co povazujete za pozitiívum, co Vam tam chyba? Spravi poriadok v poplatkoch, ako tvrdi MZ SR? Je spominanych 10 dni primerana doba?
Dušan Zachar, INEKO:
Je nesporné, že poriadok v poplatkoch v ambulantnej sfére je nutné vykonať, nakoľko sa v ostatnej dobe nekontrolovateľným spôsobom rozšírili a môžu pre niektoré skupiny znamenať horšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Vládny návrh rieši však len malú časť poplatkov a v budúcnosti tak budú vznikať naďalej polemiky, či sú tie-ktoré poplatky u lekárov oprávnené alebo nie. Myslím si, že nie je optimálne, aby sa župy museli týmto polemikám venovať. To mala byť úloha ministerstva. Pacient tu stále nebude mať informáciu, na čo všetko má nárok z verejného zdravotného poistenia. A to je pritom kľúčové na to, aby nastal poriadok v poplatkoch.
Nevidím zmysel, aby sa pri prednostných vyšetreniach obmedzovalo jeho využitie nejakým časovým úsekom (v tomto prípade do 10 dní). Toto opatrenie obmedzuje plánovanosť a pôsobí tak proti lekárom, ako aj proti pacientom. Absentuje tu tiež horný ochranný limit poplatkov pre chudobných.
Z vyjadrenia bolo citované 6.11.2014 v článku Hospodárskych novín.