Mária Hunková, Hospodárske noviny:
MZ SR rozposlalo tlačovú správu o tom, ze o projekt vystavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave prejavilo zaujem 19 spolocnosti z roznych odvetvi.
V com je pre potencionalnych investorov vyhodne vstupovat do takehoto projektu? V com je to naopak riziko? Je pre sukromnika mensim rizikom budovat novu nemocnicu v spolupraci so statom, ktory garantuje novemu zdravotnickemu zariadeniu, ze sa nepostavi ina nemocnica? Vo vseobecnosti ako hodnotite, ze sa stat rozhodol ist do tohto projektu formou PPP?
Dušan Zachar, INEKO:
Pre súkromných investorov môže byť lákavé, že pravdepodobne nebudú niesť kľúčové riziko dopytu, tzn. že ho ponesie štát garantovaním prílevu pacientov, a tým pádom aj istých financií. Obrovským rizikom tohto typu PPP projektu je pre platcov daní riziko vzniku a nárastu skrytého verejného dlhu. Ministerstvo zdravotníctva navyše doteraz nezverejnilo štúdiu, ktorá by ukazovala výhodnosť takéhoto projektu, neukázalo, aké nemocnice sa zavrú, koľko lekárov sa prepustí a z čoho a v akej výške, okrem avizovanej vyššej efektívnosti, sa splatí investícia súkromníkovi.
Z odpovede bolo citované 2.10.2014 v článku Hospodárskych novín.