O výstavbe novej univerzitnej nemocnice v Bratislave II.

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som Vas poziadat o komentar do clanku k vystavbe novej nemocnice v BA. Ministerstvo zdravotnictva uz tento tyzden oslovi stovku investorov (banky, developeri, prevadzkovatelia), s ktorymi sa chce pred oficialnym vyhlasenim verejneho obstaravania (VO) bavit o potencionalnej spolupraci. Z tychto diskusii by mali vzist aj konkretnejsie podmienky VO (sutazneho dialogu), ktore bude vyhlasene koncom septembra. Predbezna predstava MZ je, ze investor / konzorcium bude musiet: dokladovat financovanie, mat v relativnej kratkej dobe skusenost s prevadzkovanim takejto nemocnice, zabezpecit interne procesy (vypracovat pracovny postup, co sa ma diat s pacientom, ked pride do nemocnice), zabezpecit interne vzdelavanie zdravotnikov, vybudovat interny informacny system (nemusi ho nutne sam programovat), garantovat mzdy klucovym zamestnancom, umoznit statu pristup ku vsetkym fakturam, dokumentacii a pod., do 2-3 rokov ziskat svetovy certifikat kvality typu Joint Commission International, ktory na Slovensku este ziadna nemocnica nema. Otazkou diskusie bude aj reinvesticia casti zisku po dosiahnuti istych vynosov.

Ako hodnotite dane podmienky? Je nieco, na co stat zabudol a malo by to byt zadefinovane uz v uvode?

Dušan Zachar, INEKO:
Vo všeobecnosti by mali byť podmienky pre investorov definované jasne, mali by byť merateľné, a tým pádom aj kontrolovateľné. Mali by byť orientované na dosiahnutie celospoločensky prínosných výsledkov. Stanovenie robustných podmienok pre investorov zo strany štátu by malo byť kľúčové aj preto, lebo forma PPP-projektu si vyžaduje oveľa vyššiu úroveň záruk a pravidiel, aby bol pre štát výhodný. Existujú tu obrovské riziká. Utajovanie štúdie uskutočniteľnosti výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, PPP-projekt, nejasné financovanie splátok zo strany štátu, ako aj súťažný dialóg, ktorý je najvoľnejšou metódou obstarávania a kladie oveľa vyššie etické a morálne nároky na obstarávateľa, sú také veľké rizikové faktory, ktoré môžu spolu vytvoriť pre Slovensko dostatočne nebezpečnú výbušnú zmes.

Mal by stat ziadat od investora, aby cast po dosiahnuti urcitej miery navratnosti bola cast zisku resinovestovana spat do nemocnice? A mal by stat ziadat garanciu miezd klucovych zdravotnickych zamestnancov?

Mňa by skôr zaujímalo, z čoho sa bude súkromným investorom – koncesionárom splácať predpokladaná suma dnešných 250 mil. EUR použitých na výstavbu novej nemocnice. Požiadavky štátu na reinvestíciu ziskov a garantovanie miezd splátku štátu koncesionárovi potenciálne len zvyšujú.


Z odpovedí bolo citované 6.8.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS