O rozširovaní kompetencií všeobecných lekárov

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
MZ SR vydalo odborne usmernenie, podla ktoreho budu moct vseobecni lekari robit komplexne predoperacne vystetrenia (s vynimkou polymorbidnych pacientov). VsZP od 1.7. takto aj zazmluvnuje lekarov, hradene by to mali mat extra, nad ramec kapitacie. Zmenou by sa mali odlahcit ambulancie specialistov, podla prepoctov MZ SR o 200-tisic navstev rocne. Buduci rok by mali vseobecni lekari prebrat aj pacientov s hypertenziou a tych, ktori maju problem s cholesterolom.

  • Co hovorite na taketo rozsirovanie kompetencii vseobecnych lekarov?
  • Ake pozitiva / negativa to moze priniest?
  • Pripadne, ako to funguje v zahranici?

Dušan Zachar, INEKO:
Vítam odborné usmernenie MZ SR, ktoré ide správnym smerom, keďže posilňuje rolu všeobecného lekára, ktorá je na Slovensku vnímaná ako relatívne slabá a málo atraktívna. Všeobecní lekári by mali pacienta viac liečiť ako posielať pacientov ďalej k drahším špecialistom, potom by mali aj koordinovať či manažovať jeho liečbu a byť jeho hlavným “dispečerom” zdravia. Malo by to byť prínosné tak pre pacientov, ako aj pre verejné financie.

Miera posielania pacientov od všeobecných lekárov na ďalšiu liečbu k špecialistom je totižto podľa prieskumu WHO na Slovensku extrémne vysoká – dosahuje približne 245 odporúčaní pri 1000 návštevách pacientov za rok, pričom až dve tretiny návštev pacientov u lekára vedie k predpísaniu liekov.

Na druhej strane je však možné predpokladať, že špecialisti nebudú spočiatku radi delegovať výkon niektorých vyšetrení či kontrol na všeobecných lekárov, nakoľko budú chcieť mať celú diagnostiku a liečbu pacienta pod svojou vlastnou kontrolou a zodpovednosťou. A navyše by mohli prísť aj o časť príjmov, ak by nevedeli ušetrený čas naplniť liečbou ďalších pacientov.

Z vyjadrenia bolo citované 7.7.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS