Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o statnych nemocniciach, ktore mali ku koncu vlanajska záväzky spolu na úrovni istiny vyse 403 milionov eur a neustale zvysuju zavazky po lehote splatnosti. Z materialu MZ SR vyplyva, ze nemocnice akciove spolocnosti naopak znizuju svoje zavazky. V tejto suvislosti by som Vas chcela poziadat o komentar k nasledujucim otazkam:
Je realne, aby najvacsie nemocnice, ktore odliecuju najvaznejsie pripady, nevytvarali straty a dlhy? Za akych podmienok?
Dušan Zachar, INEKO:
Pre dlhodobú udržateľnosť je nevyhnutné, aby nevytvárali dlhy. Na to je zaiste potrebné mať primerané zdroje a ich účelné používanie. Na to, aby boli účelne používané, je nutné vytvoriť také, najlepšie automatické, pravidlá, ktoré by motivovali hospodáriť efektívne a odstrašovali by od zlého hospodárenia, za ktoré by mal nasledovať adekvátny trest (napr. exekúcie, konkurz a prípadne následný predaj inému záujemcovi).
Vdaka comu podla Vas nemocnice - akciove spolocnosti znizuju svoje zavazky na urovni istiny a VUC nemocnice zavazky po lehote splatnosti?
Akciovky čelia prísnejším a transparentnejším pravidlám hospodárenia a výkazníctva a spolu s menšími regionálnymi nemocnicami aj hrozbám exekúcií a konkurzov či bankrotov, čo ich motivuje hospodáriť bez prílišných dlhov.
Pomohlo by ekonomicky statnym nemocniciam za zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ak by zmenili pravnu formu?
Určite áno. Príspevková organizácia je jedným z najhorších modelov právnej formy pre štátne nemocnice, nakoľko priam vyzýva aktérov, aby si z nej bezprácne a beztrestne odtŕhali korisť.
Z odpovedí bolo citované 7.5.2014 v článku Hospodárskych novín.