Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Ministerstvo financii zvazuje zavedenie zrazkovej dane (19%) pre farmaceuticke firmy. Konkretne dan z ich vydavkov na propagaciu a marketing. Dovodom ma byt fakt, ze lekari, ktori ich dary prijimaju, ich casto nezdanuju.
Vo vseobecnosti ako hodnotite tento napad?
Dušan Zachar, INEKO:
Tento napad nepovazujem za prilis stastny, nakolko nim stat rezignuje na svoju ulohu vyberat dane a kontrolovat tych, ktori maju zdanitelny penazny ci nepenazny prijem. Namiesto toho si vybera jednoduchsiu, ale zato ovela menej “koser” cestu, ktora pausalne postihne najma tych, ktori v tomto pripade neporusuju zakon o dani z prijmov. Je to podobne ako keby kvoli tym, co podvadzaju na DPH, stat uvalil dodatocnu dan pre vsetkych platcov DPH. Ale v pripade DPH si stat celkom spravne vybral cestu odhalovania podvodov s DPH a na kraticov dani nasadil “danovu kobru”. A podobne by mal postupovat aj v pripade zdravotnickych pracovnikov a farmaceutickych firiem. Ved preco nemaju farmafirmy (prip. aj sprostredkovatelia) napriklad povinnost oznamovat danovemu uradu ucastnikov ich vzdelavacich a marketingovych podujati spolu so vsetkymi vydavkami na kazdeho zdravotnika jednotlivo? V takom pripade by sa potom dali lahko sparovat uz teraz povinne, ale nedostatocne uskutocnovane hlasenia zdravotnickych pracovnikov o ich prijmoch od farmafiriem, a tym odhalovat nezrovnalosti a danove uniky.
Nebude mat tato dan za nasledok, ze farmaceuticke firmy zacnu na marketing a propagáciu používať menej peňazí?
Neda sa to vylucit, tak ako sa neda vylucit, ze budu hladat cesticky na obchadzanie tejto dodatocnej danovej zataze.
Mohli by farmaceuticke firmy svoje vyssie naklady (kvoli dani) na propagaciu a marketing premietnut niekde inde? Napriklad do zvysenia cien liekov?
Ciastocne mohli, avsak v pripade cien liekov celia farmafirmy okrem konkurencie aj relativne prisnej statnej regulacii (referencovanie cien liekov, kategorizacia), ktora moznost zvysovania cien obmedzuje. Este tu vsak existuje urcite riziko, ze dodatocnym zdanenim pretecie pre niektorych vyrobcov liekov pohar trpezlivosti a utlmia svoju angazovanost na slovenskom trhu, co by mohli negativne pocitit pacienti nedostatkom alebo nizsou ponukou liekov.
Rozhovor bol zverejnený 14.4.2014 v Hospodárskych novinách.