O cenotvorbe liekov

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o cenotvorbe liekov. Vyrobcovia tvrdia, ze vznikaju situacie, kedy mesiac-dva aj liek, ktory by mal byt v danej skupine bez doplatku, ma doplatok. Ma to byt sposobene tym, ze kategorizacia prebieha kazdy mesiac, ale vyrobcovia tak flexibilne nevedia na cenove zmeny reagovat. Ako priklad davaju cenovy vyvoj atorvastatinu, ktoremu znizili uhradu a potom v aprili nastala situacia, ze 10mg nebol ani jeden na trhu bez doplatku. Chceli by preto, aby pri podavani cenovych navrhov bolo stanovene dlhsie obdobie, ktore by im umoznilo reagovat na aktualne stanovenu uhradu. Okrem toho kritizuju, ze aj ked vyrobca znizi cenu lieku, najviac na tom profituju zdravotne poistovne kvoli fixne stanovenym doplatkom.

Chcela by som Vas nazor, ci je sucany system cenotvorby podla Vas dobry? Ci je dobre, ked kategorizacia prebieha kazdy mesiac, alebo by sa to malo upravit? Ak ano, ako? Kto podla Vas zo sucasneho systemu profituje?

Dušan Zachar, INEKO:
Slovensko trpelo a stále trpí relatívne vysokými výdavkami na lieky, a preto bolo logickým vyústením, že sa v rámci reformy liekovej politiky umožnilo počas roka častejšie meniť cenu a úhradu liekov. Motiváciou bolo, aby sa znížili tak verejné, ako aj súkromné výdavky na lieky, čo sa v ostatných rokoch vcelku darilo. Samozrejme, odvrátenou stranou tohto kroku sú zvýšené transakčné náklady, ktoré musia často niesť výrobcovia, distribútori a lekárne. A tiež to zvyšuje potrebu lepšej pripravenosti štátnej regulácie a kontroly, aby sa nestávalo, že častejšie zmeny cien liekov budú mať za následok aj ich častejší nedostatok pre pacientov.

Z vyjadrenia bolo citované 7.4.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS