O (ne)optimalizácii lôžkovej zdravotnej starostlivosti v SR

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
VsZP v minulosti avizovala, ze bude prehodnocovat a rusit nemocnicne oddelenia, tak som zistovala, ako to dopadlo. V ramci celeho Slovenska zrusili 4 oddelenia + 1 je v “podmienke” (2-krat oddelenie plastickej chirurgie, kliniku pracovného lekárstva a klinickej toxikológie a psychiatricke oddelenie). Dalsiu redukciu neplanuju. Dovod: “Namiesto hodnotenia jednotlivých krajov bude zmeny vyhodnocovať komplexne. VšZP napríklad pokračuje v pozitívnej motivácii poskytovateľov, s cieľom aktívne ich zapojiť do tohto procesu. (Kto operuje, dostane viac). VšZP zastáva názor, že optimalizácia bude mať skutočný efekt vtedy, ak ju podporia všetky zdravotné poisťovne, v opačnom prípade pôjde na úkor počtu poistencov VšZP.”
Ako hodnotite, ze v ramci celeho Slovenska bola uskutocnena takato, nie velmi rozsiahla redukcia? Je podla Vas v nemocniciach priestor na razantnejsie skrty? V akom velkom rozsahu?

Dušan Zachar, INEKO:
Vnímam to ako vzdanie sa počiatočných ambícií vlády smerujúcich k potrebnej optimalizácii lôžkovej starostlivosti na Slovensku. Pravdepodobne zvíťazili silné tlaky rôznych záujmových a politických skupín proti týmto správnym racionalizačným snahám, čo je škoda. V tomto svetle preto vyznieva nezazmluvnenie 116 nemocničných oddelení prostredníctvom VšZP v roku 2011, teda počas predošlej vlády, ako obdivuhodný a odvážny výkon.
Priestor na ďalšiu optimalizáciu lôžkovej starostlivosti na Slovensku existuje, keďže v medzinárodnom porovnaní (OECD) máme v SR nadpriemerný počet nemocničných postelí a slovenský zdravotný systém má zároveň aj obrovský potenciál na zlepšenie svojej efektívnosti. Z údajov NCZI tiež vyplynulo, že percentom využiteľnosti nemocničných postelí Slovensko výrazne zaostáva za vyspelými krajinami. Treba tiež pripomenúť, že za prvej vlády R. Fica bolo vtedajším ministerstvom zdravotníctva plánované, avšak nerealizované, rušenie až 6500 lôžok, pričom vláda I. Radičovej nezrušila v roku 2011 ani polovicu z tohto počtu.


Na ukor coho je tento stav? Kde inde sa mohli v nemocniciach vyuzit peniaze, ktore idu teraz mozno do nadbytocnych oddeleni?

Až analýzy, ktoré však absentujú, by mali ukázať, kde by dodatočné zdroje v zdravotníctve priniesli najväčší úžitok pre spoločnosť – meraný napríklad cez prírastok rokov zdravého života ľudí na Slovensku.


Z odpovedí bolo citované 3.2.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS