O profesii všeobecných lekárov

Veronika Folentová, denník SME:
Nasi vseobecni lekari su prestarnuti a mladi nechcu ist do vseobecnych ambulancii. Preco to tak podla Vas je?

Dušan Zachar, INEKO:
Je to pravdepodobne mix rôznych dôvodov, ako napríklad relatívne nižšia atraktivita odboru všeobecné lekárstvo, relatívne obmedzenejšie možnosti kariérneho rastu, vrátane odmeňovania (aj neformálnych platieb) a prípadného pôsobenia v zahraničí, relatívne vysoká konkurencia vo väčších sídlach a voľné miesta vo vidieckych a menej atraktívnych oblastiach pre život, atď.

Nie je problemom, ze vseobecny lekar je dnes skor administrativny pracovnik ako ozajstny lekar?

Neviem presne posúdiť, či je praktický lekár dnes skôr administratívny pracovník alebo ozajstný lekár, avšak určite je treba (aj zo strany zdravotných poisťovní) posilňovať úlohu všeobecného lekára ako určitého strážcu brány (gatekeeper), ktorý bude viac liečiť ako posielať pacientov ďalej k drahším špecialistom. Malo by to byť prínosné tak pre pacientov, ako aj pre verejné financie. Miera posielania pacientov od všeobecných lekárov na ďalšiu liečbu k špecialistom je totižto podľa prieskumu WHO na Slovensku extrémne vysoká – dosahuje približne 245 odporúčaní pri 1000 návštevách pacientov za rok, pričom až dve tretiny návštev pacientov u lekára vedie k predpísaniu liekov.

Co by mohlo podla Vas pomoct, aby mladi lekari chceli byt viac vseobecnymi lekarmi?

Zatraktívniť študijný odbor všeobecného lekárstva, ako aj prax. Určiť stabilné a transparentné kritéria odmeňovania, ktoré by pôsobili motivačne. Zrušiť zákonom stanovené minimálne mzdové nároky nemocničných lekárov, ktoré pri porovnaní s relatívne menej istou perspektívou ambulantných všeobecných lekárov môžu pôsobiť pre nich demotivačne.


Z odpovedí bolo citované 15.1.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS