Veronika Folentová, denník SME:
Pripravujem dnes clanok o novele zakona o poskytovateloch, ktory je prave v medzirezortnom pripomienkovom konani. MZ SR tam chce zaviest novinku, ze zdravotne poistovne mozu uzatvorit zmluvy so zariadeniami socialnych sluzieb a potom preplacat 9 vykonov - osetrovanie ran, dekubity...
Ako to hodnotite? Je to podla Vas koncepcne? A spravne?
Penta tvrdi, ze dnes uz zdravotne poistovne preplacaju rozne socialne hospitalizacie: napriklad si rodicia nepridu po dieta, alebo pacient po porazke sa nema kam vratit. Preto tvrdia, ze na druhu stranu by sa aj socialny system mal starat o takychto ludi. Ako to vidite vy? Je to dnes nastavene v neprospech zdravotnictva?
Dušan Zachar, INEKO:
Dlhodobá integrovaná starostlivosť, ktorá v sebe zahŕňa i poskytovanie sociálnych aj zdravotných služieb, má na Slovensku veľké deficity. Mnohí ľudia by nemuseli ležať vo finančne nákladných nemocničných oddeleniach, ale stačilo by im poskytovanie odbornej ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá býva lacnejšia. V tomto smere je pozitívne, že sa umožňuje zdravotným poisťovniam uhrádzať špecifikované ošetrovateľské výkony v zariadeniach sociálnych služieb, čo by mohlo viesť v dlhodobejšom horizonte k lepšej možnosti manažmentu pacientov zo strany poisťovní a ich väčšej diferenciácii v ponúkaných a preplácaných službách poistencom.
Samozrejme, úplne inak by vyzeral môj komentár, keby bolo zdravotným poisťovniam legislatívou prikázané zazmluvňovanie zariadení sociálnych služieb a preplácanie daných ošetrovateľských výkonov, keďže by sa tým rozšíril základný balík zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z povinného zdravotného poistenia bez navýšenia zdrojov, čo by nekontrolovateľne viedlo k deficitom v iných oblastiach zdravotníctva.
Z vyjadrenia bolo citované 17.12.2013 v článku denníka SME.