Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som pisat o tom, ze od spustenia protikorupcnej linky MZ SR dostalo len 11 udani na korupciu u poskytovatelov zdravotnej starostlivosti. Ostatne podania sa tykali skor staznosti na poskytnutu starostlivost (233).
Ako si vysvetlujete, ze bolo dorucenych tak malo podnetov ohladne korupcie? Ako Vy vnimate vyskyt korupcie v zdravotnictve? Je stale pritomna v takej vysokej miere?
Dušan Zachar, INEKO:
Väčšina tzv. malej korupcie, resp. korupcie na úrovni pacient - lekár, sa deje na princípe dobrovoľného rozhodnutia pacienta, preto je v takom prípade nejaké udanie veľmi málo pravdepodobné. Lekári si len zriedkakedy vypýtajú sami a priamo úplatok.
Medzi ďalšie príčiny nenahlasovania korupcie patrí určite nedôvera ľudí, že ich podnet by sa rýchlo, nestranne a aj s vyvodením sankcií a zodpovednosti vyriešil. Doterajšia činnosť slovenských kontrolných a vyšetrujúcich orgánov a súdov totižto túto nedôveru neznižuje, skôr naopak. Chýbajú viaceré pozitívne príklady odsúdenia korupčníkov.
Výskyt malej korupcie v zdravotníctve je najmä dôsledkom informačnej nerovnosti medzi lekárom a pacientom, ktorý v skutočnosti nevie, na čo a kedy má nárok, nedostatočnej konkurencie medzi poskytovateľmi, ako aj prakticky neobmedzených zákonných nárokov ľudí pri poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti pri obmedzených verejných zdrojoch zdravotníctva.
Je škoda, že sa doposiaľ nepodarilo žiadnej vláde ustanoviť sociálne akceptovateľnú mieru finančnej spoluúčasti pacientov na svojej liečbe, čo by dozaista obmedzilo priestor pre korupciu a zo zvýšených oficiálnych príjmov nemocníc by mali prospech všetci, napríklad aj zdravotné sestry a lekári, ktorí teraz neprofitujú z úplatkov.
Písané 23.9.2013 pre Hospodárske noviny.