O neoprávnene vypísaných PN-kách lekármi

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o kontrolach PN. Socialna poistovna zaznamenala viac poruseni liecebneho rezimu s hmotnym postihom - v roku 2011 to bolo 372 pripadov, vlani 525 pripadov, tento rok k septembru zatial 483.
Je to podla Vas tym, ze SP zintenzivnila kontroly, alebo ludia a lekari viac zneuzivaju system? Aku motivaciu moze mat lekar na vypisanie neopodstatnenej PN-ky pacientovi? Je to uplatok, dobre vztahy s danym pacientom, ine?
Pokuta lekárovi sa ukladá za porušenie konkrétnej povinnosti pri výkone kontroly (napr. nepredloženie tlačiva PN alebo zdravotnej dokumentácie), nie za neodôvodnené uznanie PN. Najvysia pokuta udelena lekarovi za porušenie konkrétnej povinnosti pri výkone kontroly bola 400 eur. Za neopodstatnené vystavenie PN (ak je dostatočne objektívne preukázaná neopodstatnenosť a zistí sa pochybenie ošetrujúceho lekára), je lekár povinný vrátiť takto neprávom vyplatenú dávku. Pokuta musí byť primeraná závažnosti porušenej povinnosti. UDZS, ktora dava pokuty za pochybenia pri poskytovani ZS, moze od poskytovatelov pytat od 3 319 do 9 958 eur. Su to podla Vas dostatocne vysoke sankcie, ktore donutia poskytovatelov davat si pozor? Nemali by sa vysky pokut prehodnotit?

Dušan Zachar, INEKO:
Motivácie lekárov vypisovať neoprávnené PN-ky môžu byť rôznorodé. Dozaista patrí medzi ne i vôľa lekára nepohnevať si pacienta, resp. mu vyhovieť, keď je jeho známym, alebo keď možno od neho očakávať nejakú protihodnotu v inej oblasti. Niektorí lekári si možno ani neuvedomujú, že neoprávneným vystavením PN-ky porušujú nejako závažne pravidlá, čo možno umocňuje aj slabá sankcionovanosť takéhoto konania. 


Z vyjadrenia bolo citované 13.11.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS