Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem dnes o odchodoch zdravotnych sestier do zahranicia. Podla udajov komory napriklad do Norska odislo 50 sestier. Chcem Vas k tomu poprosit o komentar do clanku.
Preco podla Vasho nazoru sestry opustaju slovenske zdravotnicke zariadenia a odchadzaju do zahranicia?
Dušan Zachar, INEKO:
Jedným z najhlavnejších dôvodov odchodu zdravotných sestier do zahraničia sú relatívne nízke príjmy sestier v SR v porovnaní s vyspelými krajinami západnej Európy. Ďalšími z dôvodov môžu byť aj nevhodné pracovné podmienky a neporiadok a plytvanie v celom systéme slovenského verejného zdravotníctva, ktorý je nastavený tak, že nemotivuje a neodmeňuje poctivých, kvalitných a efektívnych.
Su odchody zdravotnikov hrozbou, ze na Sovensku o par rokov nebude mat kto osetrovat nasich pacientov?
Existujú tu určité predpoklady poddimenzovaného stavu zdravotných sestier. Je faktom, že v medzinárodnom porovnaní (OECD Health Data 2013) je na rozdiel od mierne nadpriemerného počtu lekárov počet zdravotných sestier v SR podpriemerný. Priemer v OECD predstavoval v roku 2011 8,7 sestier na 1000 obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku to bolo len 5,9 sestier, pričom za 10-ročné obdobie od roku 2000 klesol počet zdravotných sestier na hlavu jedine v Litve a na Slovensku, pričom v SR bol zaznamenaný výrazne najväčší prepad – vyše 20%. Podľa údajov NCZI pracovalo na Slovensku v roku 2011 celkovo 32 043 zdravotných sestier, pričom v roku 2000 ich bolo 40 077, čo je dané okrem odchodov sestier do zahraničia a nízkym počtom príchodov nových sestier napríklad aj reštrukturalizáciou, racionalizáciou a optimalizáciou zdravotníckych zariadení.
Z odpovedí bolo citované 28.10.2013 v článku Hospodárskych novín.