O PPP-projekte novej nemocnice v Bratislave

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Ministerstvo zdravotnictva dnes oznamilo, ze hlada poradcu na vypracovanie studie uskutocnitelnosti vystavby novej nemocnice v BA. Stat ma 900-tis. eur a jeho ulohou bude vypracovat ekonomicke, technicke a legislativne parametre projektu, ktore by mali nasledne sluzit pri hladani sukromneho investora. V tejto suvislosti chcem poprosit o komentar k nasledujucim otazkam:
Preco BA potrebuje novu nemocnicu, a ktore su v sucasnosti zrele na zatvorenie? Je to spravne rozhodnutie stavat novu modernu nemocnicu na Patronke a nechat Razsochy tak?

Dušan Zachar, INEKO:
Bez dôkladnej analýzy sa nedá povedať, aká alternatíva je najvýhodnejšia, a ktoré nemocnice v Bratislave a kedy je nutné zavrieť či modernizovať. Zainteresovaní (Insiders) v zdravotníctve hovoria, že ak sa zavrie nejaká nemocnica v Bratislave, bude to ako prvá Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici a potom Kramáre, ktoré údajne už nevyhovujú dnešnej dobe. A dnešnej dobe nevyhovuje už ani torzo a pôvodné plány nemocnice na Rázsochách, ktoré by sa museli pravdepodobne úplne prestavať, čiže vyzerá logickejšie postaviť menšiu, lacnejšiu a modernejšiu nemocnicu na "zelenej lúke". Rázsochy by sa v takom prípade mali predať.

Veronika Folentová, denník SME:
MZ SR dnes priblizilo svoj zamer s novou nemocnicou v BA. Investor ma postavit nemocnicu, "nejak" ju dostane do vlastnictva stat, a mal by mat aj nejake prava pri rozhodovani o manazmente. Od investora pozaduje garanciu miezd. Dalej nebude splacat nemocnicu (250 mil. EUR by mala stat) a ani prenajom nebude platit. Zaradi ju do minimalnej siete - teda bude mat garantovane zmluvy. Nemocnica si ma zarobit na tom, ze bude efektivnejsia ako ine (predpoklad o 30% ako bezne nemocnice). A tak sa jej to ma vratit.
Co na to hovorite? Je to podla Vas mozne takto vystavat? Ake su rizika takejto vystavby (a celeho projektu?) Ake vidite plusy a minusy? Kto by mal o takyto projekt zaujem?

M.H.: MZ SR chce prilakat investora tym, ze bude mat iste zmluvy s poistovnami, garanciu dopytu (kedze niektore ine nemocnice v BA zatvoria) a zisk z vyssej produktivity (ktora ma byt podla MZ SR oproti inym nemocniciam vyssia o 30%). Bude to podla Vas stacit? Su to podla Vas veci, ktore investorov prilakaju? Ake rizika v sebe nesie vystavba novej nemocnice ako PPP projektu?

Existuje tu riziko, že sa vláda pokúsi garantovať súkromnému partnerovi príjmy na základe nevýhodného (rozumej: nadštandardného) dlhodobého kontraktu s VšZP a prísľubu účasti novej nemocnice v minimálnej sieti - čiže garanciou zmlúv aj s ostatnými poisťovňami. Týmto spôsobom (rozumej: vyššími platbami, ako by bolo obvyklé a zvýhodnením pred inými nemocnicami pri zazmluvňovaní výkonov) sa bude de facto splácať výstavba nemocnice súkromnému investorovi z verejných zdrojov.
Mimochodom, garantovanie príjmov jednej nemocnice na základe dlhodobých kontraktov s VšZP ide proti cieľom posilňovať súťaž medzi poskytovateľmi, a medzi poisťovňami a zvyšovať ich kvalitu a efektívnosť. Poskytovatelia by totiž mali dostávať peniaze podľa toho, akí sú efektívni, a nie podľa toho, aký majú dlhodobý kontrakt, resp. aké majú vzťahy so štátnou poisťovňou alebo s politikmi.
Rizikom je tiež možné skryté zadlžovanie krajiny nepriznanými splátkami investičnej výstavby nemocnice zo strany štátu.

Plusom by mohli byť motivácie súkromného investora dosahovať zisk efektívnejším poskytovaním zdravotnej starostlivosti, modernejšími technológiami a know-how a lepšie odmeňovaným personálom.


Z odpovedí bolo citované 29.10.2013 v článkoch Hospodárskych novín a denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS