Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Vcera som robila rozhovor s ministerkou zdravotnictva a vyplynulo z neho, ze nie je iste, ze sestry budu mat v novom zakone stanovenu pevnu minimalnu mzdu v eurach. Zvazuju, ze by to vyriesili skor koeficientom, ktorym by sa mzdy postupne zvysovali (akym konkretne sa ma odvijat od schvaleneho statneho rozpoctu na buduci rok). Ministerka argumentuje tym, ze prave s tymi stanovenymi ciastkami mal Ustavny sud problem, ked sa vyjadril, ze nemozno sukromnym poskytovatelom nariadit take skokovite navysenie platov.
Chcem sa spytat, ci v tom bude vyrazny rozdiel, ak sa urci koeficient a nie nejake pevne ciastky? Ci sa tak naozaj vyhnu problemom, na ktore upozornil Ustavny sud?
Dušan Zachar, INEKO:
Je možné, že sa postupným zvyšovaním miezd o určité koeficienty odstráni protiústavný problém. Neviem to však s istotou potvrdiť. Čo však ale môžem s istotou povedať je, že akékoľvek plošné zvyšovanie platov zdravotných sestier, ale aj lekárov bez posudzovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bez ohľadu na finančné možnosti tej-ktorej nemocnice či iného poskytovateľa pôjde na úkor efektívnosti a zadlženosti zdravotníctva, čo v konečnom dôsledku pocítia negatívne aj občania.
Kvoli comu inemu by mohlo byt prospesne, aby sa mzdy zvysovali podla koeficientu?
Zvyšovanie miezd podľa koeficientov môže byť o trochu lepším inštrumentom ako zavádzanie minimálnych mzdových nárokov, nakoľko môže zachovať určitú motivačnú rozdielnosť v platoch sestier a nebude ich nivelizovať na jednu úroveň.
Z odpovedí bolo citované 7.10.2013 v článku Hospodárskych novín.