O blogoch kritizujúcich pomery v slovenskom zdravotníctve

Ján Krempaský, SME:
Posielam Vám otázky v súvislosti s blogmi na sme.sk, v ktorých sa ich autori sťažujú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našich nemocniciach.

Myslíte si, že spomínané blogy sú reálnym obrazom poskytovania zdravotnej starostlivosti (ZS) v našich nemocniciach?

Dušan Zachar, INEKO:
Poskytujú určité kamienky do celej mozaiky slovenského zdravotníctva. Ale rozhodne nie sú reprezentatívne. Určite častejšie sú ľudia motivovaní napísať kritický ako pochvalný blog.

Prečo sú ľudia podľa Vás nespokojní s kvalitou ZS v nemocniciach? V čom je podľa Vás problém? Aké systémové opatrenia by sa podľa Vás mali urobiť, aby kvalita ZS v nemocniciach bola vyššia?

D.Z.: Pacienti pociťujú dlhodobú zadlženosť nemocníc nižšou kvalitou a horšou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti. Štátne nemocnice nesplácajú svoje záväzky, lebo v nich chýbajú správne motivácie. Politicky nominovaní riaditelia nemocníc s krátkou životnosťou, chýbajúce tvrdé rozpočtové pravidlá pre hospodárenie nemocníc, nehospodárne nákupy, neustále oddlžovania zo strany štátu, legislatíva nútiaca vykonávať zdravotné výkony aj bez ich finančného krytia, zdrojmi nekryté zvyšovania platov lekárov, obrovský štátny vplyv na zdravotníctvo a s tým súvisiace odmietanie privatizácie nemocníc, zabetónovanie štátnych nemocníc v koncovej sieti - to všetko má výrazný vplyv na zlé hospodárenie nemocníc.

Peter Goliaš, INEKO: Treba merat a zverejnovat vysledky nemocnic, cize plnenie indikatorov kvality a efektivnosti tak, aby ich verejnost mohla porovnavat v case aj navzajom. Lepsie informovana verejnost by mohla efektivnejsie tlacit na zvysovanie kvality. Treba podporit vstup strategickych investorov do nemocnic aj poistovni, ktori mozu priniest vyssiu kulturu aj know-how. Mohli by sme tak dosiahnut skokove zlepsenie, ako tomu bolo napriklad v telekomunikaciach alebo vo financom sektore. Ak ponechame nemocnice v statnom vlastnictve, riskujeme, ze sa cely proces napravy natiahne na desatrocia a mozno sa ani nikdy nedostavi.

Niektorí z blogerov tvrdia, že nemá zmysel dávať podnety na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, lebo sa aj tak nič nevyrieši? Je táto skepsa pacientov odôvodnená, v čom je podľa Vás problém?

Aby sa veci pohli dopredu, treba sa viac sťažovať a angažovať sa. Určitá skepsa ľudí môže vychádzať zo skúseností, že chýba viac "success stories", kedy by obyčajný človek - pacient "vyhral" nad štátnou mocou.


Z vyjadrení bolo citované 18.9.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS